Η ΝΕ Μεγαρίδος, ο Ίκαρος Καλλιθέας και η Ευρυάλη συνεχίζουν μετά από τρεις αναμετρήσεις να βρίσκονται στην κορυφή της Α ΕΣΚΑΝΑ, δίχως να έχουν γνωρίσει την ήττα. Η ΝΕ Μεγαρίδος πέρασε από την Δραπετσώνα με 57-53, η Ευρυάλη νίκησε εντός έδρας τον Πειραϊκό με 73-65, ενώ ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε εύκολα του Πόλις με 65-52.

Συνεχίζουν αήττητοι μετά από τρείς αγωνιστικές το Αιγάλεω και ο Ηλυσιακός στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑ. Το Αιγάλεω με τον Κάραβολα να σημειώνει 18 πόντους, τον Καλλινικίδη 14 και τον Τσαμπή 12 πέρασε άνετα με 76-52 από το Ψυχικό απέναντι στον Ποσειδώνα. Ο Ηλυσιακός με τον Αντώνη Φώτση να σημειώνει 12 πόντους έφυγε με το διπλό από την Ραφήνα απέναντι στον μαχητικό Αργοναύτη με 69-67.

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής των τεσσάρων ομίλων με τις ομάδες του Βορρά και του Νότου να ρίχνονται στην μάχη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους τέσσερις ομίλους της κατηγορίας.

Πέντε ομάδες συνεχίζουν στην κορυφή της Β΄Εθνικής στον 1ο όμιλο, καθώς διπλασίασαν τις νίκες τους με αυτές του Ιωνικού Νίκαιας και της Δάφνης Δαφνίου να ξεχωρίζουν. Ο Ιωνικός επικράτησε εντός έδρας στο πιο παραγωγικό και εντυπωσιακό παιχνίδι της αγωνιστικής με 113-97 της ΑΕΝ Κηφισιάς, ενώ η Δάφνη εντός έδρας νίκησε τον Πανερυθραϊκό με 87-83.

Περιστέρι, Ηρακλής, Δόξα Λευκάδας και Χολαργός διπλασίασαν τις νίκες τους στη δεύτερη αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Το Περιστέρι και ο Χολαργός πέρασαν πιο άνετα το εμπόδιο του Ψυχικού και του Παπάγου, ενώ η Δόξα Λευκάδας πέρασε με ανατροπή από την Καστοριά, ενώ ο Ηρακλής νίκησε στην παράταση δύσκολα την Καρδίτσα.

Με νίκες συνέχισαν ο Πορφύρας, η ΝΕ Μεγαρίδα, ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο Άλιμος και η Ευρυάλη στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑΝΑ των Ανδρών, διπλασιάζοντας τις νίκες τους και μένοντας στην κορυφή την 2η αγωνιστική ημέρα.     

Ηλυσιακός, Αιγάλεω και Ιωνικός Ν.Φ. διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα της Α΄Ανδρών ΕΣΚΑ μετά από δύο αναμετρήσεις δίχως να πιεστούν καθόλου. Ο Ηλυσιακός νίκησε εντός έδρας με 72-61 την Πεύκη, ενώ Αιγάλεω και Ιωνικός Ν.Φ. επιβλήθηκαν του Αργοναύτη (94-67) και του Σπόρτιγκ (78-31) αντίστοιχα.

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής είχαμε την Κυριακή (8/10) με τον Ιωνικό Νίκαιας να έρχεται με φόρα στο Νότιο Όμιλο από την συμμετοχή του στο  Κύπελλο Ελλάδας και να επικρατεί εύκολα εκτός έδρας του Πανερυθραϊκού με 88-75. Ντέρμπι στην Κηφισιά με την ΑΕΝΚ να επικρατεί 69-67 του νεοφώτιστου Ίκαρου Ν.Σμύρνης. Οι νεοφώτιστοι δεν τα πήγαν καλά, με εξαίρεση την Δάφνη Δαφνίου που νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας με 76-62, καθώς τόσο η Κόρινθος, όσο και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ηττήθηκαν από Τρίτωνα και Ηράκλειο.

Στον Βορρά άνετη νίκη είχαμε για τους Ίκαρους Σερρών, όπου επικράτησαν εντός έδρας με 76-59 της Ασπίδας Ξάνθης, ενώ τα Φάρσαλα νίκησαν την Καβάλα με 75-74 και ο Ερμής Λαγκαδά το Αγρίνιο με 70-64.

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογίες των δύο ομίλων της Β΄Εθνικής

1ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Ιπποκράτης Κω - Πανελευσινιακός 78-75

ΑΕ Ν. Κηφισιάς - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 69-67

Πανερυθραϊκός - Ιωνικός Νικαίας 75-88

Πρωτέας Β. - Δάφνη Δ. 62-76

Κόρινθος - Τρίτων 54-70

Παγκράτι - Κορωπί 61-44

Ηράκλειο - Διαγόρας Δρυοπιδέων 75-66

Μανδραϊκός - ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-79

 

Φύλλα αγώνα

Κόρινθος - Τρίτων 54-70

Δεκάλεπτα: 17-17, 29-40, 41-50, 54-70

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Νάστος

Κόρινθος (Νικητόπουλος, Διαμαντίδης): Πράτης 8(1), Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 5, Μακρής 6, Κατσανάκης, Κεφαλάς 4, Καρούζος 9(1), Δανιήλ 7(1), Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 2, Σκόρδας 8, Γιανναλέτσος 2.

Τρίτων (Μιχελάκος, Ανδρεαδάκης): Ευστρατίου 1, Κούτουλας 6(1), Καλαντζής 12(2), Τασόπουλος 20, Ντιμπ 9(1), Θυμνιός 4, Καραδολάμης 2, Ντορμπάρης, Φράγκος, Γκαβανόπουλος 12(2), Κουκούνιας 4, Δαμανιάκος.

 

Μανδραϊκός - ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-79 (75-75 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 14-20, 38-43, 59-59, 75-75, 84-79

Διαιτητές: Καραβίτης, Μηλαπίδης

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 5, Κούσουλας 8(2), Καραμπάτσος 13(1), Γκαϊτάσοφ 2, Γεωργοπαπαδάκος 10(2), Μουστόπουλος 24, Βαφιάς 5(1), Ψυλέας 17(2).

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Ζήβας): Παπαφλωράτος 7(1), Εμμανουηλίδης 6, Γκαβασιάσης 15, Κοψιάς 3(1), Γρατσιάτος 7(1), Αλεξανδρόπουλος 10(1), Σαμοθράκης 9(1), Στάθης, Σαρλής, Υφαντής 8, Καστανιώτης 4, Παπαρέγκας 10(1).

 

Πρωτέας Βούλας - Δάφνη Δαφνίου 62-76

Δεκάλεπτα: 17-14, 28-35, 39-55, 62-76

Διαιτητές: Μπούκας, Στρέμπας

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Μόρφης 8(2) Αγγελόπουλος 11, Αθηνιώτης 7(2), Αυγενικός 4, Τοπάλης 13(2), Βαρδάβας 14,  Γάργαλης 2, Μπάλλας 3(1), Ματαλιωτάκης, Παπαδής, Καματερός, Ματσάγγος.

Δάφνη Δαφνίου (Ρήγγας): Γεωργούτσος 10, Κουφόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 2, Γκίνης 6, Καπώνης 10, Μιχόπουλος 24(6), Γκιουζέλης 4(1), Τσιάκος 10, Τσελεμπής 6(1), Κοροβέσης.

 

Πανερυθραϊκός – Ιωνικός Νίκαιας 75-88

Δεκάλεπτα: 26-28, 38-42, 50-69, 75-88

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Τσολάκος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16, Καλλιανιώτης 8(2), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 13(2), Σκάνδαλος 20(3), Γιαουρτόγλου, Τσικόπουλος, Αντωνίου 4(1), Μακρόπουλος 6, Σταθόπουλος 8(2).

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Καράμπουλας 20(1), Βουγιούκας 4, Πετροδημόπουλος 11, Παλαιοχωρίτης, Μπατής 9 (3), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 1, Βασιλόπουλος Φ. 26(8), Κανονίδης 15.

 

Ηράκλειο - Διαγόρας Δρυοπιδέων 75-66

Δεκάλεπτα: 25-14, 33-26, 58-42, 75-66

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Καμήτσος

Ηράκλειο (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25(3), Πετράκης 3(1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9(1), Παπαδάκης 10(1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σ. Σαμόλης): Κουκάς 10(1), Καλλίδας, Καραλής 3(1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30(3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6(1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1, Μπιμπούδης.

 

Παγκράτι - Κορωπί 61-44

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 49-38, 61-44

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Πολυχρόνης

Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Ξιούρας 5(1), Καυκής 6, Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 9(1), Κούτρας 2, Μήτσιαλος 8, Τζάτζας 2, Λυτόπουλος 6, Φάσουρας, Χριστόπουλος 10(1), Μπένος 4, Γερονίκος 9.

Κορωπί (Κατσούνης): Παπαθεωδόρου, Μπουρδάνος, Γκοντόπουλος 3(1), Σερέτης 2, Αγόρης 12(2), Σιμιτζής 11(1), Σπανός, Τσάτας, Μαλτέσιος 13, Γκίνης, Θεοδωράκος, Πετς 3(1).

 

ΑΕΝ Κηφισιάς - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 69-67

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-28, 58-42, 69-67

Διαιτητές: Διμπινούδης, Μαραμής

ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 15(1), Μοσχοβίτης 9(1), Κεφαλάς 4, Μαρίνος 8(2), Μανούσος 2, Ντουζίδης, Χαϊκάλης 4, Χατζηνικόλας 15(1), Ψαρόπουλος 12(1).

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Γοργόνης 9(1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 9(1), Γραμματικός 18(2), Ανέστης, Βούζας 11(2), Λάβαρης, Δορκοφίκης 6, Μιχαλόπουλος, Ζούκας 14(1).

 

Ιπποκράτης Κω - Πανελευσινιακός 78-75

Δεκάλεπτα: 18-14, 30-28, 47-52, 78-75

Διαιτητές: Ρίζος, Κουτσοδήμος

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 18(2), Τρύπας 7(2), Ονάσογλου 11(1), Σκούφης 6(1), Ασημακόπουλος 19(3), Λεκάκης, Χαρίσης 5(1), Τσακαλέρης 12(1).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 6, Νικολακόπουλος 15(4), Κελαϊδής 14(2), Ηλιάδης 7(1), Ρόκας, Κεφάλας, Ζούμπος 15(2), Τζιάλλας 8, Στέφος 6, Δούκας 1, Ματζιώρης 3(1).

 

Βαθμολογία

1. ΑΟ Παγκρατίου 2

2. ΑΟ Τρίτων 2

3. ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 2

4. Ιωνικός Νικαίας 2  

5. Ηράκλειο ΟΑΑ 2

6. ΓΣ Μάνδρας Νικ. 2

7. ΑΣΚ Ιπποκράτης 2

8. ΑΕΝ Κηφισιάς 2

9. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 1

10. Πανελευσινιακός 1

11. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 1

12. Διαγόρας Δρυοπιδέων 1

13. Πανερυθραϊκός ΑΣ 1  

14. Πρωτέας Βούλας 1

15. ΚΑΟ Κορίνθου 1

16. ΓΣ Κορωπίου 1

 

Επόμενη αγωνιστική (2η, 15/10)

Ικαρος Ν. Σμύρνης – Ιπποκράτης Κω

Ιωνικός Νικαίας – ΑΕΝ Κηφισιάς

Δάφνη Δαφνίου – Πανερυθραϊκός

Τρίτων – Πρωτέας Βούλας

Κορωπί – ΚΑΟΚ

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Παγκράτι

ΕΦΑΟΖ – Ηράκλειο

Πανελευσιανικός – Μανδραϊκός

 

 

2ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Χαρίλαος Τρικούπης - Πευκοχώρι 64-57

Χαλκηδόνα - Ελίμεια 66-59

Στρατώνι - Τιτάνες Παλαμά 78-63

Φάρσαλα - Καβάλα 75-74

Ίκαροι Σερρών - Ασπίδα Ξάνθης 76-59

Ερμής Λαγκαδά - Αγρίνιο 70-64

Μαχητές Δόξα Πεύκων - Ανατόλια 82-79

 

Φύλλα αγώνα

Ίκαροι Σερρών - Ασπίδα Ξάνθης 76-59

Δεκάλεπτα: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Θεοδώρου

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας 4, Γκάτζιας 22, Φώτογλου 7, Γκούτζιας 1, Θολιώτης 5, Κακιούζης 18.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 11, Τσιώγκας 14, Γρούδος 4, Κλωναράς 3, Σαββίδης 10, Άνθης, Κουτσογιάννης 6, Γκέλιος 9, Μασμανίδης 2.

 

Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου - Ευρώπη Πευκοχωρίου 64-57

Δεκάλεπτα: 14-22,  33-29, 47-46, 64-57

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Καρπάνος

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Βουρνάς 3, Ντόβας 18(4), Ξηρός, Μουράτογλου 16(2), Σταυρόπουλος 10, Περρωτής, Καραγκιολίδης 4, Αδαμόπουλος, Πολίτης 13(2).

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Πλατής): Αμπατζίδης, Τσιμπής 5(1), Τζουβάρας 9(1), Μαυρίδης 8, Καραμπέκης 9(1), Μυλωνίδης 4, Κιγμέτογλου 12, Θεοδωρίδης 5, Δανάκης 5.

 

Ερμής Λαγκαδά - Αγρίνιο 70-64

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-22, 42-38, 57-57 (κ.α.), 70-64

Διαιτητές: Γερακίνης, Ξέρας

Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Καϊκλής, Αμπατζής 9(2), Μίνου 1, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης 16(4), Μάρουσιτς 13(1), Παρίτσης 2, Πιλκούδης 4, Αβοκάτος, Γκαμούρας 11, Μέλλιος, Κοτσάνος 14.

Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 14(4), Γκρέκας, Κυριλής Δ. 2, Ρέντζιος, Κασαμπαλής 6, Μήτσου 3, Σταύρου 13(2), Τάγκας 15(3).

 

Χαλκηδόνα - Ελίμεια 66-59

Δεκάλεπτα: 18-13, 29-23, 52-38, 66-59

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Δημάδης

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης 11(2), Μαρκίδης 11(1), Σιδηρόπουλος, Μαραπίδης 16(3), Παπαδόπουλος,, Μπατάκας 4, Σεφερίδης, Μάντζος 12(2), Κουλαξής 4, Γκοτζαγιάννης 2, Παναγιώτου 6(2).

Eλίμεια (Καραγιαννίδης): Τσούκας 5(1), Μαλούτας 4, Σουπούρας 2, Κούβελας, Αντωνιάδης 16(2), Νικολάου 6(1), Μαλλιούρας 6, Μακρής 9(3), Τσιμίδης 11(2).

 

Μαχητές Δόξα Πεύκων - Ανατόλια 82-79

Δεκάλεπτα: 14-21,36-44,58-63,82-79

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Κοϊμτζόγλου

Μαχητές Δόξα Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 16(4), Αρνίδης 6(2), Δήμας 16(2), Χατζημιχαηλίδης 4, Στόλης 22(2), Κωνσταντινίδης, Μπάκος, Παπαδόπουλος 6, Βελισσαρίου 12(3).

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πρωτούλης 8(2), Βλάχος, Λεμονάκης, Γαλανίδης 22(5), Ζαφειρούδης 3(1), Συμεωνίδης 4, Σταματογιαννης 3(1), Ζώτος 8, Βεργίνης 4, Καραποστόλου 22(3).

 

Φάρσαλα - Καβάλα 75-74

Δεκάλεπτα: 23-23, 48-38, 60-59, 75-74

Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

Φάρσαλα (Πέρκος): Αναγνωστόπουλος Γ. 29(5), Νικολόπουλος 25, Αναγνωστόπουλος Χρ. 3(1), Σιόλογκας 8, Μακρής 8, Χαιρετίδης 3(1), Σαββίδης 4, Συνετός, Ντίνος, Λιούπης, Λούτας, Καραδήμας.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκε 17, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 20(2), Καπινιάρης 4, Τάγαρης 3, Πλιούκας, Αθανασιάδης, Μέλλης 23, Πιεβάλιτσα, Χονδρόπουλος , Παπάς 7(1).

 

Στρατώνι -Τιτάνες Παλαμά 78-63

Δεκάλεπτα 27-16, 43-36, 67-51, 78-63

Διαιτητές: Ντούρας, Μελανίδης

Στρατώνι (Χατζούλης): Μητσάκης 13(3), Σπύρας, Πονόπουλος, Καραμανώλης 4, Δελλίδης 5(1), Στοΐτσης, Σαμαράς 5, Φλιάτης Ι., 8(2), Λευκαδίτης 5, Φλιάτης Γ. 12(1), Πολιτόπουλος 8(2), Δασκαλόπουλος 8(2).

Τιτάνες Παλαμά (Φόρος) : Κουσιάντζας 9, Τσούμας 2, Γεωργαντάς 9(1), Κατσαδούρος, Μηλιώνης 5(1), Αντωνίου, Μακρής 3(1), Μούμογλου 16(2), Μανδαλάκης 15, Αποστολάκης 4.

 

Βαθμολογία

1. Ίκαροι Σερρών 2  

2. ΣΑ Στρατωνίου 2

3. ΓΑΣ Χαλκηδόνας  2  

4. Χαρίλαος Τρικούπης 2

5. Ερμής Λαγκαδά 2  

6. Μαχητές Δόξα Πεύκων 2

7. ΓΣ Φαρσάλων 2

8. ΕΚ Καβάλας 1

9. ΣΑΑΚ Ανατόλια 1

10. ΑΟ Αγρινίου 1

11. ΓΣ Ελίμειας 1  

12. Ευρώπη 87 Πευκ. 1

13. Τιτάνες Παλαμά 1

14. Ασπίς Ξάνθης 1

15. ΚΣ Γέφυρας  0

 

Επόμενη αγωνιστική (2η, 15/10)

Ελίμεια – Χαρίλαος Τρικούπης

Τιτάνες Παλαμά – Χαλκηδόνα

Καβάλα – Στρατώνι

Ασπίδα Ξάνθης – Φάρσαλα

Αγρίνιο – Ικαροι Σερρών

Ανατόλια – Ερμής Λαγκαδά

Γέφυρα – Μαχητές Δόξας Πεύκων

 

 

 

Με… φόρα μπήκε στο πρωτάθλημα της Α2 το φιλόδοξο Περιστέρι που διέλυσε εκτός έδρας την ΑΕ Λάρισας και έδειξε τις προθέσεις του για την φετινή σεζόν. Με το δεξί ξεκίνησαν Μαρούσι και Ηρακλής, ενώ στο ντέρμπι με… άρωμα Bsket League, η Δόξα Λευκάδας πήρε εύκολη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Πρεμιέρα στην Α΄ΕΣΚΑΝΑ την Δευτέρα (2/10) με τον Πορφύρα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας με 81-46 του Πόλις Καλλιθέας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας στην Α΄ΕΣΚΑΝΑ, όπου αναμένεται ένα πρωτάθλημα με μεγάλο ενδιαφέρον.

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑ είχαμε την Δευτέρα (2/10) με τον Ηλυσιακό του Αντώνη Φώτση να περνά από τα Πατήσια επικρατώντας με 59-51 του Σπόρτιγκ με τον διεθνή φόργουορντ να σημειώνει 8 πόντους.

Δυναμική αναμένεται να είναι η αγωνιστική χρονιά για τις Ακαδημίες της Ένωσης Ιλίου, που ξεκινούν τις προπονήσεις τους στις 2 Σεπτεμβρίου με ένα πλούσιο και φιλόδοξο πρόγραμμα με πολλές συνεργασίες που θα προσφέρει στα παιδιά τη γνώση και την εμπειρία του αθλήματος από καταξιωμένους προπονητές.

Ημέρα κληρώσεων η σημερινή, καθώς πραγματοποιήθηκαν παράλληλα και οι κληρώσεις των Πρωταθλημάτων, Α2, Β και Γ κατηγοριών των ανδρών.

Η «βόμβα» του καλοκαιριού, ήρθε από τον Αντώνη Φώτση, ο οποίος ανακοίνωσε πως σταματάει το επαγγελματικό μπάσκετ και στο εξής θα αγωνίζεται στον Ηλυσιακό, την ομάδα που τον ανέδειξε. Η διοίκηση της ομάδας με ενθουσιώδη ανακοίνωση, καλωσορίζει τον Αντώνη Φώτση στο… σπίτι του, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.

Ο Φάρος Κερατσινίου θα ακολουθήσει τον Πανιώνιο στην Basket League, καθώς επικράτησε με 86-75 του Ηρακλή και με 3-1 νίκες εξασφάλισε την πρώτη θέση στα play offs.

Ο Πανιώνιος συνέτριψε στον… τελικό της χρονιάς τον Δούκα με 83-58 και επέστρεψε πανηγυρικά στην Α1 κατηγορία, κατακτώντας, παράλληλα, τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α2 κατηγορία. Στα play off, οι φιλοξενούμενοι μαζί με Ηρακλή, Φάρο Κερατσινίου και Αίολο Αστακού.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ηρακλή που επικράτησε δύσκολα του Αιόλου Αστακού και οδηγεί την… κούρσα της Α2 μετά και την ολοκλήρωση της 28ης αγωνιστικής. Με εύκολες νίκες προχώρησαν Δούκας, Πανιώνιος και Φάρος Κερατσινίου. Υποβιβάστηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Λαρισαίων 1928 μετά την ήττα από τον Εθνικό. 

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 καθώς έμεινες μόνος πρώτος στην  κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά τη νίκη του επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων σε συνδυασμό με την ήττα του Πανιωνίου από το Χολαργό.

Με νίκες των πρωτοπόρων ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική της Α2, με τον Πανιώνιο να επικρατεί εύκολα του Αμύντα, τον Ηρακλή να παίρνει τη νίκη απέναντι στην ΑΕ Λάρισας και τους Δούκα και Φάρο Κερατσινίου, να μην συναντούν ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι σε Αρκαδικό και Ψυχικό αντίστοιχα.

«Φωτιά» στην κορυφή της βαθμολογίας έβαλε ο Φάρος Κερατσινίου που συνέτριψε τον πρωτοπόρο Πανιώνιο με 84-65 και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή που πέρασε δύσκολα από την Καβάλα (65-67) να τον πιάσει στην πρώτη θέση.