Φωτογραφία αρχείου

Την πολυπόθητη νίκη που θα την άφηνε μόνη στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο Κλειστό του Επταπύργιου κόντρα στον Παναθλητικό με 67-48, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών!

Νίκη Λευκάδας και Πρωτέας Βούλας υπερασπίστηκαν τις έδρες τους κόντρα σε ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και Πανιώνιο, αντίστοιχα, πετυχαίνοντας αναμφισβήτητα τις νίκες της 15ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών!

Φωτογραφία αρχείου

Επιστροφή στην μπασκετική… καθημερινότητα της Α1 Γυναικών μετά το πέρας του «παραθύρου» των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ για την Εθνική μας ομάδα, με έξι αγώνες να συνθέτουν τη 15η αγωνιστική!

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και την Αγία Παρασκευή να περνά νικηφόρα από την έδρα της Ηλιούπολης στο ντέρμπι του ομίλου Νότου, διεξήχθη η 16η αγωνιστική της Α2 Γυναικών!

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής (11/2):

Ελευθερία Μοσχάτου-Ανταγόρας Κω 64-42
ΓΣ Ηλιούπολης-Αγία Παρασκευή 48-56
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Μελίσσια 46-38
ΓΑΣ Καλυβίων-Προφήτης Ηλίας 70-42
Αρης Πετρούπολης-ΟΑ Χανίων (16/2)
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Σπόρτιγκ (18/2)

Τα φύλλα αγώνα:

Ηλιούπολη –Αγία Παρασκευή 48-56
Διαιτητές: Αντωνιάδης Αλεξ.-Σκουλαρίκης
Δεκάλεπτα: 13-17, 22-30, 36-48, 48-56
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης, Στανέλλος): Ευαγγελατου Α., Κουταλιανού 2, Μηνά, Θεοδώρου 7(1), Καλοπίτα, Πράπα 8, Πετράκη 8, Στεφάνου 10, Καββαδά 4, Οικονομιδου 5, Φρίμα, Ντάνου 4.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Πεσκατζίου 3, Γκανιά 3(1), Γρίσπου 12(2), Βαμβακά 10, Κλείτσα, Πολιτοπούλου 16(2), Σαπαλίδου, Αμίτση, Πετυχάκη Χ. 4, Κούκη 8, Πεζαϊτη.

Ελευθερία Μοσχάτου – Ανταγόρας Κω 64-42
Διαιτητές: Χαϊνά- Τσακιράκη
Δεκάλεπτα ήταν: 17-11, 33-19, 39-31, 64-42
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Παπαναστασίου): Κακλέα 5(1), Τσουγκράκη, Χελιώτη 15, Μίχου 17, Ζαχαράκη 8, Σπαθάρη 19(2), Καλάγια, Ορφανού, Καρανάσου 2, Κρίτσαλου.
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουζούκα, Γαλαχουσίδη, Φραζή 2, Σαράγια 2, Πατμίου 4(1), Βελούδου 8, Σβύνου 4, Στάκκου, Δρεττάκη 8, Κασάπογλου 12(1), Χατζηνικολάου.

ΕΦΑΟ  Ζωγράφου - Μελίσσια  46-38
Διαιτητές:Δαβιδέλης, Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 8-11, 22-21, 32-29, 46-38
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος): Βυζεντίνη 2, Μάλλιου, Ζουμπεράκη, Ισκιόγλου 11, Ζουρνή 10, Πατέρα 10, Μάνου 4, Κελλάρη 7(1), Χαϊκάλη 2.
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Μάλαμα): Καραβέλη 4, Σατρατζέμη 5(1), Αθανασίου 7(1), Κοιλιαρίδη 12(1), Γιαννακοπούλου 10, Νικολέτου, Κανέλλου.

ΓΑΣ Καλυβίων – Προφήτης Ηλίας 70-42
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 25-09, 37-21, 54-34, 70-42
ΚΑΛΥΒΙΑ (Αναγνώστου Κωτσάκη) Παζαρίδη 17(5, Σταμάτη 8, Καμμένου1 4(2) Καλημέρη 3, Ρεντζεπέρη 8 , Αξιοπούλου 2, Τσουκαλά 9(1) Μαστρογιαννίδου 2, Γκίνη Αυτζή 7(1).
ΠΡΟΦ. ΗΛΙΑΣ (Χλιαουτάκης): Δροσωτάκη 11(1), Σπύρη 9(1) Νεαρχάκου 9(1)Κουτσοδήμου 2, Πούλη 2, Τσελεπίδου 7(1) Γιαννοπούλου 2

Η  βαθμολογία

1. Σπόρτιγκ 29
2. Ελευθερία Μοσχάτου 28
3. ΓΑΣ Καλυβίων 27
4. Αγία Παρασκευή 26
5. ΓΣ Ηλιούπολης 26
6. Μελίσσια 25
7. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 23
8. Αρης Πετρούπολης 22
9. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 22
10. ΟΑ Χανίων 20
11. Προφήτης Ηλίας 17
12. Ανταγόρας Κω 17
*Σπόρτιγκ, Αρης Πετρούπολης, Κρόνος Αγίου Δημητρίου και ΟΑ Χανίων έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 25/2)

Σπόρτιγκ-ΟΑ Χανίων
Αγία Παρασκευή-Αρης Πετρούπολης
Μελίσσια-ΓΣ Ηλιούπολης
Ανταγόρας Κω-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Προφήτης Ηλίας-Ελευθερία Μοσχάτου
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΓΑΣ Καλυβίων

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής (11/2):
Ασπίδα Ξάνθης-Πιερικός Αρχέλαος 59-61
Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Καλαμαριάς 55-59
Πανσερραϊκός-Τιτάνες Δράμας 50-56
ΕΟ Σταυρούπολης-Αρης 25-66
Ναύαρχος Βότσης-ΑΕ Πυλαίας 54-77
Ηρακλής-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 54-41

Τα φύλλα αγώνα:

Ναύαρχος Βότσης – ΑΕ Πυλαίας 54-77
Διαιτητές: Παπαδοπούλου Κ.-Ηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-25, 29-41, 37-61, 54-77
ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Μαυρίδης): Χρυσοστομίδου 6, Καζαντζή Σπ. 16, Αραμπατζή 2, Καζαντζή Στ. 11(1), Παπανικολάου 3(1), Τσελεμπή 10, Τερεζή Χ., Αβραμίδου 6.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ  (Λίτσου-Γιάνναρος): Μπαλλά 8, Πετρίδου 18(5), Σταμπή 14(2), Καραμπατζάκη 11, Παπαρδέλα 6, Κοκκίνου 2, Τζήμου 10, Πλουμπή 2, Βατσιτσίδου 6, Σακκά.

Ασπίδα Ξάνθης – Πιερικός Αρχέλαος 59-61 (παρ.)
Διαιτητές: Λαδάς-Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 13-18, 27-27, 39-37, 49-49 (κ.α.), 59-61 (παρ.)
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ούστα 3 (1), Καραλίδου 3 (1), Μουσένκου, Ευθυμίου, Παυλάκη, Καραλή, Τσακίρη, Μαμαλίγκατζη 11 (1), Σουλιώτη 23, Σακουλάκη 14 (2), Πετρίδου, Καρακώστα 5.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 14 (3), Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 12 (2), Φλώρου 12, Γκοτζαμάνη 6 (2), Λάππα 9, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Λεκάι, Δημητριάδου 6, Παντζιάλα 2, Γκρίτζαλη.

Ολύμπια Λάρισας – Απόλλων Καλαμαριάς 55-59
Διαιτητές: Μπούγλος-Τσάλας
Δεκάλεπτα: 14-12, 26-29, 38-42, 55-59
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Μιχαηλίδου, Σολωμού 11(3), Σουλιώτη 9(1), Λιάσκου 2, Σκαρλή, Κουτσουνούρη 16, Μπενέκη 17.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Ιγγλέζου 4(1), Αντωνιάδου 15(3), Παπαρέντη, Οικονόμου 2, Παλλάνη 10(3), Ακσεχέρογλου 8, Ευσταθίου, Σιφναίου 7(1), Διαμαντίδου 8, Καϊμακτσή 6, Παπαϊωάννου.

Πανσερραϊκός – Τιτάνες Δράμας 50-56
Διαιτητές: Κολοκυθάς – Γιαννουλής
Δεκάλεπτα: 9-18, 27-26, 37-33, 50-56
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δώδος): Μπακιρτζίδου 18, Χύσα, Βλάχβεη, Κίναλη, Πελτέκη 4 (1), Κουτούση 13, Πιτσιάβα 15 (2).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Μάρκου): Μαραγκού 14 (1), Τόγα 5, Σαμολαδά 12 (2), Τζιαμπάζη 12 (4), Γιαντσιώρη 13, Βαρσάμη, Καρυώτη.

ΕΟ Σταυρούπολης – Αρης 25-66
Διαιτητές: Μαλτέσιος-Θρασυβουλίδης
Δεκάλεπτα: 7-17, 16-33, 18-50, 25-66
ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δρακουλίδης): Ανδριοπούλου, Γρηγοριάδου 5, Πεχλιβανίδου Δ. 3, Πεχλιβανίδου Σ. 3, Βέκιου 4, Μαυροπούλου, Κανέλλογλου 4, Γούτη 2, Αντωνιάδου 4, Χατζηστρατή.
ΑΡΗΣ (Βαχαροπούλου): Νιγδέλη, Καραβέλη 4, Κωστανάκη 4, Γράψα 10,  Αντωνιάδου 14, Γκρίτζαλη 11, Βεντούρα 12, Πλατσά 8, Λαγκαδιώτου 2, Γκομπετζίσβίλι 1.

Η βαθμολογία

Ηρακλής 31
2. ΑΕ Πυλαίας 28
3. Αρης 27 
4.  Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 26
5. Τιτάνες Δράμας 26
6. Πανσερραϊκός 25
7. Απόλλων Καλαμαριάς 24
8. Ολύμπια Λάρισας 24
9. Πιερικός Αρχέλαος 22
10. Ναύαρχος Βότσης 19
11. Ασπίδα Ξάνθης 17
12. ΕΟ Σταυρούπολης 17
*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει -2 βαθμούς.

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 25/2)

ΑΕ Πυλαίας-Τιτάνες Δράμας
Απόλλων Καλαμαριάς-Πανσερραϊκός
Πιερικός Αρχέλαος-Ολύμπια Λάρισας
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Ασπίδα Ξάνθης
Αρης-Ηρακλής
Ναύαρχος Βότσης-ΕΟ Σταυρούπολης

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών στα γραφεία της ΕΟΚ, παρουσία εκπροσώπων των τεσσάρων ομάδων που θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλος της φετινής αγωνιστικής σεζόν. 

Το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο στο πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών παρόλο που η 14η αγωνιστική δεν περιελάμβανε και τόσο αμφίρροπες αναμετρήσεις. Οι παίκτριες που έχουν ξεχωρίσει με τις ατομικές τους επιδόσεις συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν κρατώντας σε υψηλό επίπεδο και το ενδιαφέρον για την κατάταξη στις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες. 

Χωρίς να μπορεί κανείς να τον σταματήσει και με τις ομάδες που τον ακολουθούν να χάνουν βαθμούς, ο Σπόρτιγκ παραμένει με διαφορά στην πρώτη θέση του ομίλου Νότου της Α2 Γυναικών!

Πολύ δύσκολα για ένα ημίχρονο έβαλε στον Πανιώνιο ο Αθηναϊκός, με τις «κυανέρυθρες» όμως να κυριαρχούν στο δεύτερο μέρος και να επιβάλλονται τελικά (76-64), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών!

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Ολυμπιακός πέτυχε τη 14η νίκη του σε ισάριθμα ματς στην εφετινή Α1 Γυναικών, επικρατώντας των Εσπερίδων στο ΔΑΚ Γλυφάδας με 100-37!

Στην 14η αγωνιστική της μπαίνει η Α1 Γυναικών, με πλήρη δράση σε έξι γήπεδα για ακόμη ένα Σαββατοκύριακο και κάποιες αναμετρήσεις να ξεχωρίζουν για το βαθμολογικό ενδιαφέρον τους!

Αναμετρήσεις που κρίθηκαν στο τέλος περιελάμβανε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 των Γυναικών. Οι ατομικές επιδόσεις των παικτριών και κυρίως των ξένων των ομάδων, σε ακόμα μια "στροφή" του πρωταθλήματος έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, με την κατάταξη ωστόσο στις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες να μην διαφοροποιείται ιδιαίτερα.

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη με 76-39 της Πυλαίας μέσα στην έδρα του Άρη, που την φέρνει πια στη 2η θέση του ομίλου Βορρά, κάτω μόνο από τον Ηρακλή που συνεχίζει νικηφόρα την πορεία του στην κορυφή μετά την ολοκλήρωση και της 14ης αγωνιστικής στην Α2 Γυναικών!

Νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους στην Α1 Γυναικών οι Φάρος, Πανιώνιος ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και Αθηναϊκός, στα τέσσερα ματς που «έκλεισαν» τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Φωτογραφία αρχείου

Με τους δύο Ολυμπιακούς του πρωταθλήματος, αυτόν του Πειραιά και αυτόν του Βόλου, να περνούν νικηφόρα από Λευκάδα και Λεωφόρο, αντίστοιχα, άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών!

Στη 13η «στροφή» του μπαίνει αισίως το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, με έξι αναμετρήσεις που παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον και αυτό το Σαββατοκύριακο (27-28/1)!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο «Μάκης Λιούγκας»  στη Γλυφάδα. Αθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Φάρος Κερατσινίου θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς 23-25 Μαρτίου και τα ζευγάρια των ημιτελικών θα γίνουν γνωστά στις 5 Φεβρουαρίου, οπότε και θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση, στα γραφεία της ΕΟΚ. 

Σε μία τιμητικότατη αναφορά για την Αρτέμιδα Σπανού προχώρησε σε άρθρο στην επίσημη ιστοσελίδα της η FIBA, χαρακτηρίζοντας την Ελληνίδα παίκτρια «αθόρυβη ηρωίδα» της εφετινής Ευρωλίγκα!

Ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος της Α1 των Γυναικών άρχισε και το ενδιαφέρον παραμένει υψηλό για την κατάταξη των ομάδων καθώς όλα αποτελέσματα είναι πιθανά.  Σε αυτό συμβάλουν και οι ατομικές επιδόσεις των παικτριών και κυρίως των ξένων των ομάδων.

Οι νίκες των Αναγέννησης Νέου Ρυσίου και ΕΦΑΟ Ζωγράφου κόντρα σε Άρη Θεσσαλονίκης και Άρη Πετρούπολης, αντίστοιχα, ξεχώρισαν στη 13η αγωνιστική της Α2 Γυναικών!

Φωτογραφία αρχείου

Απόσταση δύο βαθμών από τον τρίτο Πανιώνιο και μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στην κανονική διάρκεια της Α1 Γυναικών απέκτησε ο Φάρος Κερατσινίου, μετά την εντός έδρας νίκη του επί του Αθηναϊκού με 82-65!