Θα διεκδικήσουν την 5η θέση οι άνδρες

Written by  Ιουν 19, 2023

Σ’ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και  στην αστοχία των ελεύθερων βολών (15/25) και των αβίαστων λαθών (17)-κυρίως στα τελευταία λεπτά- στέρησαν από την Εθνική ομάδα των ανδρών, την 4άδα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης. Παρά τους 31 πόντους του Βαβατσικου και τους 22 του Δεληγεώργη,  ηττήθηκε από το Ισραήλ με 74-70, αν και είχε βρέθηκε να προηγείται και με 20-8 (!) στις αρχές του παιχνιδιού. Πλέον θα διεκδικήσει την 5η θέση από τον ηττημένο του ζευγαριού Λιθουανία-Πολωνία (σ.σ. παίζουν την ώρα που γραφόταν το κείμενο).

Από δύο 10λέπτα είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 6-2 (8’07) αλλά η Εθνική με ένα σερί 12-0 έφθασε να προηγηθεί με 14-6, 5’ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Το Ισραήλ μείωσε, αλλά ένα κρεσέντο ευστοχίας έφερε τη διαφορά στους 12 πόντους 20-8 (3’45’’). Οι Ισραηλινοί από αυτό το σημείο και μετά, βρήκαν τις…απαντήσεις και με δικό τους ρεσιτάλ ευστοχίας -κυρίως τριπόντων-μείωσαν τη διαφορά στους 4, με το 10λεπτο να κλείνει στο 2-18.

Η δεύτερη περίοδος είχε την ίδια εικόνα με τους παίκτες του Γεραγωτέλλη να προηγούνται στις αρχές με 24-20, αλλά τους Ισραηλινούς να φέρνουν μετά από ώρα το παιχνίδι στα ίσα 24-24 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά 25-24. Συνεχόμενα τρίποντα και από τις δύο ομάδες έφεραν το σκορ στο 32-28, υπέρ της Ελλάδος (5’00’’). Το προβάδισμα εναλλασσόταν με πότε τη μια και πότε την άλλη ομάδα να παίρνει «κεφάλι» αλλά χωρίς να μπορεί να πάρει διαφορά, για να διαμορφωθεί το 38-38 (1’50’’) και 40-40 (0.22’’) πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με εύστοχες βολές οι Ισραηλινοί κατάφεραν να είναι αυτοί που θα πήγαιναν με το προβάδισμα 42-40 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό του αγώνα άρχισε όπως τελείωσε και το πρώτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να εξασφαλίσουν διαφορά ασφαλείας. Η Εθνική ομάδα κατάφερε εύκολα ή δύσκολα να ολοκληρώσει το 3ο 10λεπτο προηγούμενη με 5 πόντους, 58-53.

Τελευταία περίοδος και οι παίκτες του Γεραγωτέλλη κρατούσαν το προβάδισμα (61-56, 63-58). Στα τελευταία λεπτά γύρισε το παιχνίδι. Ο Παναγιώτης Ντικούδης, αστόχησε στη βολή, που είχε πάρει από φάουλ, όταν ευστόχησε σε καλάθι δύο πόντων. Οι Ισραηλινοί είχαν μειώσει με εύστοχο τρίποντο σε 66-64. Στην επόμενη επίθεση ήρθε η ισοφάριση και το προβάδισμα για τους -και τυπικά φιλοξενούμενους-με 67-66 (με καλάθι και φάουλ). Απέμεναν δυόμισι λεπτά για τη λήξη και όσα λάθη δεν είχαν γίνει σε όλο το παιχνίδι έγιναν στα τελευταία αυτά λεπτά. Ο Ντικούδης 1’31 πριν τη λήξη μειώνει με layup σε 69-68, για την Εθνική. Ο Γιάκομπι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 71-68 (1’09’’). Ο Βαβατσικος επίσης με layup μειώνει σε 71-70 στο 1’ 03’’. Στη συνέχεια αρχίζει η αστοχία των Ελλήνων παικτών στις ελεύθερες βολές και ένα λάθος στην επαναφορά της μπάλας και μια λάθος πάσα, στα 0’11΄΄ οδήγησε σε ελεύθερες βολές τους Ισραηλινούς, οι οποίοι ευστοχούσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 74-70. Στα τελευταία λεπτά, αποχώρησε καθώς τραυματίστηκε ο πρώτος σκόρερ των Ισραηλινών Ασάφ Σάμουελ (26 πόντους) χωρίς να δείχνει κάτι σοβαρό.

Το φιλμ του αγώνα

Ελλάδα-Ισραήλ 70-74

Τα 10λεπτα: 22-18, 18-24, 18-11, 12-21

Ελλάδα (Βασίλης Γεραγωτέλλης) (Ελεύθερες βολές 15/25, 2ποντα 20/41, 3ποντα 5/21, ριμπάουντ 38-12, Ασίστ 16, Κλεψίματα 4, Λάθη 17, Μπλοκ 0, Φάουλ 19): Παναγώτης Ντικούδης 8 (0/3), Παναγιώτης Βαϊόπουλος 4, Ραφαήλ Πεταλάς 3 (0/4), Ιωάννης Βαβάτσικος 31 (2/7), Απόλλων Δεληγεώργης 22 (3/4), Μιχαήλ Απτόσογλου , Ιωάννης Ερινάκης, Χρήστος Γκανατσας, Δαμιανός Κωνσταντάρας, Αιμίλιος Μίλιος 2, Ευάγγελος Ντερτιλής, Γιώργος Τσαγκαρούλης.

Ισραήλ (Αντίρ Ζαριχάν) (Ελεύθερες βολές 16/20, 2ποντα 14/34, 3ποντα 10/36, ριμπάουντ 24-5, Ασίστ 14, Κλεψίματα 10, Λάθη 5, Μπλοκ 0, Φάουλ 21): Μάορ Μπεβ Ζέεβ 6 (2/4), Ασάφ Σάμουελ 26 (2/7), Οφίρ Ατλας 18 (3/8), Ζέιν Ρόρι Λιούις, Νοάμ Γιάκομπι 10 (0/4), Ιτζάκ Ιτάι Τασίρι 3 (1/2), Νισίμ Ταμίρ Μαμάν, Οφίρ Καρζέντι 5 (1/6), Γκάι Αντρέφσκι, Γιουβάλ Βερνίκ 6 (1/4), Γεχούντα Ελιάν Ζφάτι, Ντανιέλ Γκούρεβιτς.

Διαιτητές: Μίλερ, Τσικριτσάκη, Ρέινχαρντ

·        Στον προημιτελικό των γυναικών που διεξαγόταν την ίδια ώρα η Ιταλία επικράτησε της Πολωνίας με 59-52.

·        Μεγάλη τιμή αποτελεί για την ΕΟΑΚ, η εκλογή εκ νέου του Ιωάννη Στουφή, στη θέση του προέδρου της DIBF, για δεύτερη συνεχόμενη θητεία (2023-2027) με 17 ψήφους. Η επανεκλογή του έγινε κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μπάσκετ Κωφών.