Πέρασε από την Ουγγαρία και δεύτερη θέση για Ολυμπιακό

Written by  Δεκ 05, 2019
Την δεύτερη θέση στον 7ο όμιλο του Eurocup σφράγισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 78-54 της VBW CEKK Cegled, για την 6η και τελευταία αγωνιστική. Οι νταμπλούχες Ελλάδας ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων με 10 βαθμούς και ρεκόρ 4-2.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις γηπεδούχες, που ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη, να έχουν το προβάδισμα με 19-17. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και με το επιμέρους 23-12, έφτασε στο υπέρ του 40-31. Διατηρώντας τον έλεγχο, το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο συν 12 (59-47), για να φτάσει με άνεση στο τελικό 78-54. Πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Σταμπλάμπρου και  Γιουρτσένκοβαμε 13 πόντους και ακολούθησε η Τόμας που σημείωσε 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-40,  47-59, 54-78

VBW CEKK Cegled (Καράσκο): Χίγκινς 18, Μπίκζο, Ζιρονι, Μπορόντι, Ρέβεζ, Γκόριανατς 8 (2), Στάνκιεβιτς 4, Μπρεζίνοβα 10 (2), Σβάνιερ 10 (2), Κόμπολακ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12, Σταμάτη 6 (2), Νικολοπούλου 2, Γκρέιβς 6, Κοσμά 3 (1), Σπυριδοπούλου 5 (1), Παυλοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 5, Γέμελος 8, Γιουρτσένκοβα 14, Λούκα, Σταμολάμπρου 13 (3)