Κακή ήττα, αλλά δεν χάνεται η ΑΕΚ

Written by  Ιαν 14, 2020

Η ΑΕΚ γνώρισε κακή ήττα από την Μπαντίρμα, την δεύτερη συνεχόμενη, αυτή τη φορά με 84-96 και έπεσε στο 7-4, ωστόσο, αν κάτι κρατάει από την αναμέτρηση, είναι ότι τουλάχιστον κράτησε την διαφορά και έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η «Ένωση» προδόθηκε από την άμυνά της, αφού δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, ήταν νευρική, άστοχη και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα της χάριζε πλεονέκτημα στην συνέχεια της διοργάνωσης.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να έχει μικρό προβάδισμα (14-11), όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 για το 14-21, με την «Ένωση» να καταφέρνει να μειώσει στον πόντο με εύστοχο τρίποντο του Ματσιούλις για το 20-21.

Το συνολικό σερί της ΑΕΚ έφτασε το 11-0 για να προηγηθεί με 25-21, ενώ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της μέχρι το 17’, όταν οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα, ισοφάρισαν σε 40-40 και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 42-47.

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται άσχημα για την «Ένωση» με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπαντίρμα να προηγείται με 52-60 και, στη συνέχεια, να κάνει ένα σημαντικό σερί 10-0, που έστειλε τη διαφορά στο 54-72 και πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Το δεκάλεπτο έληξε με 59-74, αλλά η ΑΕΚ είχε ένα… βουνό να ανέβει, αφού έπρεπε να καλύψει μια πολύ σημαντική διαφορά, κάτι που αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα κεκτημένα τους και να φεύγουν νικητές με το τελικό 84-96.

Ο Σέχμους Χέιζερ ήταν κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Τζάλμε Σμιθ σημείωσε 19 πόντους, ο Εμάνουελ Τέρι έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους σημείωσε και ο Ίαν Χάμερ, με τον Τάιλερ Καλινόσκι να προσθέτει 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για την ελληνική ομάδα, ο Κιθ Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 27 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε επίσης 11 πόντους, ενώ ο Κέντρικ Ρέι με τον Νίκο Γκίκα είχαν από 10 πόντους με 5 ασίστ έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 59-74, 84-96

Φωτό: championsleague.basketball