Άνετη και ωραία πέρασε από την Γαλλία η ΑΕΚ

Written by  Δεκ 10, 2019

Με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όταν και έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη, η ΑΕΚ πέρασε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα από την έδρα της Ορτέζ, επικρατώντας με 79-67 και ανέβηκε στο 6-2, συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία στο Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και ήταν καταιγιστική, προηγήθηκε με 6-20 μόλις στο 5’ και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης από πολύ νωρίς, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και στην επίθεση να βρίσκει λύσεις με πολλούς τρόπους, προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 11-27.

Η διαφορά έφτασε γρήγορα το +19 για την «Ένωση» (13-32), με την Ορτέζ να αντιδρά και να μειώνει σε 23-32 στο 15’, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης, αλλά η ελληνική ομάδα βρισκόταν σε καλό βράδυ και με επιθετικό πλουραλισμό, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +18 στο τέλος του ημιχρόνου (31-48) και έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων.

Με σερί 7-0 η Ορτέζ μείωσε σε 38-49 στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά και πάλι η ΑΕΚ δεν επέτρεψε να την πλησιάσει περισσότερο, διατήρησε τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα, έφτασε το 48-66 και προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 52-67.

Στην τελευταία περίοδο, η γαλλική ομάδα δεν είχε δυνάμεις να κάνει την ολική ανατροπή, αφού κάθε φορά που προσπαθούσε να πλησιάσει, η ΑΕΚ έβρισκε απαντήσεις, με το τελικό 67-79 να χαρίζει μια σημαντική νίκη στην ελληνική ομάδα, που συνεχίζει τις υψηλές της πτήσεις.

Πολλοί ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης για την «Ένωση», με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σημειώνει 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, τον Κέντρικ Ρέι να προσθέτει 11 πόντους και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος 10 πόντους με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την Ορτέζ ο Πετρ Κορνελί είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Τζάστιν Ντέντμον σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Λέο Καβαλιέρε είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79