Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ με νέα τραγική εμφάνιση

Written by  Οκτ 29, 2019

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα από την Νεπτούνας Κλαιπέντα για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Champions League με 72-94 και εξακολουθεί να εμφανίζει τραγική εικόνα τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων στο ξεκίνημα της χρονιάς.

Τα πάντα κρίθηκαν από την πρώτη περίοδο, αφού ο ΠΑΟΚ, μετά από το αρχικό 5-5 του τρίτου λεπτού, δέχθηκε σερί 9-0 για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5-14 και από το σημείο εκείνο έχασε… τα αυγά και τα καλάθια, με την Νεπτούνας να κάνει, στην κυριολεξία, πάρτι.

Η διαφορά ξέφυγε νωρίς, έφτασε το -16 στο 7’ (7-23) και τα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν κυριαρχήσει και να προηγούνται με 11-32, έχοντας ήδη θέσει τις βάσεις για μια εύκολη νίκη.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βγήκε πεισμωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξε εκπληκτική άμυνα, άρχισε να μειώνει τη διαφορά και, λίγο έλειψε να φτάσει στην ανατροπή πριν το ημίχρονο, αφού κατάφερε να μειώσει σε 39-42, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην πίεση και να κλείνουν το πρώτο μισό της αναμέτρησης με προβάδισμα 39-45.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο καλάθι με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου (43-45) και φάνηκε ότι μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι, όμως, από το σημείο εκείνο και έπειτα κατέρρευσε, είδε τη διαφορά να ανεβαίνει ξανά και να εκτοξεύεται στο τέλος της περιόδου ξανά στο -20 (53-73) με τις ελπίδες πλέον να έχουν εξανεμιστεί ολοκληρωτικά.

Η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους (53-78) και πλέον το μόνο που έμενε ήταν η τελική έκβαση της ήττας, με το τελικό 72-94 να βάζει την «σφραγίδα» σε μια ακόμα πολύ κακή εμφάνιση του «Δικεφάλου του Βορρά».

Ο Ντελβίντας Γκαϊλιους είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο ο Σίμας Γκαλντίκας έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Οσβάλντας Ολισεβίτσιους είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ για την Νεπτούνας, ενώ από τον ΠΑΟΚ, ο Άνταμ Σμιθ σημείωσε 19 πόντους, ο Αντουέιν Γουίγκινς έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Απόλλων Τσόχλας είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-75, 72-94