Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Πρωτάθλημα και άνοδος για τον Αμύντα!

Written by  Απρ 22, 2018

Νταμπλούχος ΕΣΚΑ στην κατηγορία Γυναικών για τη σεζόν 2017-18 αναδείχθηκε ο Αμύντας, που επικράτησε με 51-43 του Άρη Χολαργού στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος και κατέκτησε το τρόπαιο, ενώ παράλληλα πανηγύρισε και την άνοδο στην Α2 της επόμενης χρονιάς!

Η ομάδα του Υμηττού μετέφερε στους τελικούς το 2-0 από την κανονική περίοδο και χρειαζόταν μία μόλις νίκη για να «σκουπίσει» τη σειρά. Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα κατάμεστο, από φίλους και των δύο ομάδων, Κλειστό της Πυρκάλ και ήταν πολύ δυνατό από τα πρώτα λεπτά κιόλας, με σκληρές άμυνες και χωρίς υψηλό σκορ.

Ο σύλλογος του Χολαργού ήταν ανώτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχες ισορρόπησαν γρήγορα και η δεύτερη περίοδος τους ανήκει ολοκληρωτικά, καταφέρνοντας να διατηρήσουν μία έστω μικρή διαφορά υπέρ τους μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Άρης είχε σφυγμό μέχρι το φινάλε, όμως δεν κατάφερε να βάλει τα μεγάλα σουτ που έψαξε στο τέλος και ως εκ τούτου η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την κόουτς Δρακάκη και τις παίκτριές της να πανηγυρίζουν έξαλλα με τους φιλάθλους στις κερκίδες!

Αμύντας - Άρης Χολαργού 51-43

Δεκάλεπτα: 13-15, 25-21, 38-34, 51-43.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη, Λιάκου): Κεμαβόρ 8 (2), Τριμέρη 9 (3), Μαργώνη 9 (1), Καλλιώρα 7 (1), Τζέμη 7, Τσαγκαράκη 7, Σιδέρη 2, Σιδηροπούλου, Καράντζαλου, Αθανασούλια, Ντάνου 2, Μαζαράκη.

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σερέπα 2, Σμυρναίου 5, Παπαδρόσου 2, Τσιρίμπαση 2, Tρανoύλη, Τσοκανά, Πολιτοπούλου 1, Τζαμαρία 5 (1), Σταυροπούλου 11, Τσότρα 2, Κόρμπου 13, Ζάβρα.

Για την 3ηθέση της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών (θυμίζουμε πως κρίνεται σε μονό νοκ-αουτ ματς), η ΑΕΚ Περιστερίου κατάφερε να επικρατήσει 51-46 του ΜΕΛΑΣ στο Αιγάλεω.

ΜΕΛΑΣ - ΑΕΚ Περιστερίου 46-51

Δεκάλεπτα: 13-16, 18-24, 27-37, 46-51.

ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (Δέδε, Γουναρά): Σκεπετάρη 12 (1), Τέκου, Φραγκούλη, Ιντσαμπούν 2, Κονταλή, Χριστοφόρου, Λυκούδη 6, Σολωμού 6, Τρυφωνίδη, Γιάκαλου 7, Μακρυνίκα 10, Κριθήμου 3.

AΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κόμης, Παπαδοπούλου): Βελιώτη, Καλαντζή, Σελίμη 8 (1), Παπακωνσταντίνου 9 (1), Τζίβα 4, Νάου 3 (1), Δραγωνέα, Μαλαπάνη, Λιναρά 9, Σκιαδά 2, Κυριμάκη, Κατσιμάρδου 16.

Last modified on Κυριακή, 22 Απριλίου 2018 23:48