Κύπελλο Γυναικών ΕΣΚΑ: Το σήκωσε ο Αμύντας! (pics)

Written by  Φεβ 15, 2018

Ο Αμύντας στέφθηκε Κυπελλούχος ΕΣΚΑ για το 2018 στις Γυναίκες, επικρατώντας της ΑΕΝ Κηφισιάς με 56-48 στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο Κλειστό του Γέρακα!

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στις δύο ομάδες, με την Κηφισιά να ξεκινά πολύ δυ νατά, βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, έχοντας «κλειδώσει» τα επιθετικά ατού του Αμύντα και βρίσκοντας σκορ αρκετά εύκολα. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ της με 18-12, πριν υπάρξει ολική μετάλλαξη στη δεύτερη περίοδο και ο σύλλογος του Υμηττού καταφέρει όχι μόνο να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, αλλά να πάει και στην ανάπαυλα με το υπέρ του 31-22, με την ΑΕΝΚ να σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο!

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά, με τον Αμύντα μάλιστα να ανεβάζει το υπέρ του προβάδισμα και την Κηφισιά να μη βρίσκει απαντήσεις στο παρκέ. Η ΑΕΝΚ έκανε την τελική της αντεπίθεση στα τελευταία έξι λεπτά του ματς και πλησίασε ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Αμύντας – ΑΕΝ Κηφισιάς 56-48

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-22, 49-33, 56-48

ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη, Λιάκου): Κεμαβόρ 7 (1), Τριμέρη 21, Μαργώνη 4, Καλλιώρα 4, Τζέμη 4, Τσαγκαράκη 2, Σιδέρη 2, Σιδηροπούλου, Καράντζαλου 6, Αθανασούλια, Ντάνου 6, Μαζαράκη.

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κατρά, Ματθαίος): Πολίτη 14 (1), Τσουκαλά Α. 11, Μολφέτα 4 (1), Τζίμη, Χαϊνά 2, Καίσαρη, Κασνέστη 5, Ανεζύρη, Μουστάκα Ζ., Τσουκαλά Χ. 12 (1), Μέτσο, Καστρινάκη.

Last modified on Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 00:58