Από το... μηδέν θα ξεκινήσουν Άρης και Βιλερμπάν στη Λιόν

Written by  Μαρ 02, 2017

Σαν να μην έγινε ποτέ είναι ο αγώνας του Άρη κόντρα στη Βιλερμπάν καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισοπαλία 67-67 στο Αλεξάνδρειο και έτσι όλα θα κριθούν στη Λιόν όπου θα διεξαχθεί η ρεβάνς την άλλη Τρίτη (7/3, 21.30).

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με τους  Καββαδά και Τζάκσον κάτω από τη ρακέτα προηγήθηκαν 10-4 στο 3΄30΄΄. Οι Γάλλοι αντέδρασαν, ισορρόπησαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν και με έξι πόντους (21-27 στο 14΄). Οι παίκτες του Πρίφτη δεν έχασαν την επαφή με τον αντίπαλο και πήγαν μάλιστα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό πόντων για τον Άρη (53-43 στο 26΄ 34΄΄). Οι φιλοξενούμενοι "μάζευαν" σιγά σιγά τη διαφορά όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος κάνοντας το 60-55 στο 32’45’’ ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν 60-62 αρχικά και 62-66 τρία περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, με πέντε προσωπικούς του πόντους έφερε και πάλι τον Άρη στη θέση του οδηγού (67-66, 39’) αλλά ο Χοντζ πήρε φάουλ από τον Ζάρα, στα 45’’ και ευστοχώντας στη μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 67-67 και έτσι η ρεβάνς στη Γαλλία θα ξεκινήσει κυριολεκτικά από το μηδέν!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 6, Ξανθόπουλος 3 (4 α, 3κλ),  Τσαϊρέλης 14, Τζένκινς 11, Κάμινγκς 9, Ζάρας 6, Μούρτος 4, Σίμτσακ, Λούκας, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 14

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 10, Μίτσακ 4, Ούτερ 14, Λανγκ 7, Σι 9, Νουά 3, Χοντζ 5, Ντιαβαρά, Νέσλον 10, Ουότκινς 5

Last modified on Τρίτη, 07 Μαρτίου 2017 21:22