Δύσκολη νίκη με αύρα από τα παλιά

Written by  Νοε 11, 2013

Ντέρμπι από τα παλιά διεξήχθη στο άδειο λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού ΣΕΦ, όπου οι Πρωταθλητές Ευρώπης υποδέχθηκαν τον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο και αήττητο ΠΑΟΚ, του οποίου επικράτησαν δύσκολα με 78-70 και διατήρησαν το αήττητο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και η αναμέτρηση θύμισε κάτι από τα ντέρμπι του ένδοξου παρελθόντος. Στο τέλος, ωστόσο, μίλησε η εμπειρία των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και τελικά στην τελευταία περίοδο ήταν πιο σοβαροί και σταθεροί στις επιλογές τους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους, που έδειχναν αποσυντονισμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πολύ άστοχοι στο ξεκίνημα, ενώ υπέπιπταν πολύ εύκολα στο λάθος, ενώ, αντίθετα, οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά ήταν συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο αγωνιστικό τους πλάνο. Με τον Τσαϊρέλη και τον Χαραλαμπίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και τον Κούπερ να μοιράζει άψογα το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-20 στο 9’ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-20, έπειτα από καλάθι του Περπέρογλου σε νεκρό χρόνο.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ εξακολούθησαν να δείχνουν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν λύσεις τόσο στην επίθεση, όπου το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, όσο και στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν σε κάθε επίθεσή τους. Η διαφορά έφτασε το +9 (18-27) με καλάθι του Πέιν σε νέο αιφνιδιασμό, ενώ με 2/2 βολές του Μαργαρίτη έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Πέτγουεϊ, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερα (18-29).

Με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και την άμυνα του Ολυμπιακού να σφίγγει, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 24-29 στο 16’. Ο πάουερ φόργουορντ των Πρωταθλητών Ευρώπης ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο και με 17 πόντους σε αυτό το διάστημα κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό buzzerbeaterτρίποντο του Έισι Λο από τα 8 μ. για το 37-36 κι ενώ ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της προσπάθειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, και σταδιακά έχτισε μια μικρή διαφορά. Στο 26’ το σκορ ήταν 49-43 για τους γηπεδούχους, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα σερί 0-7 ξαναπήρε το προβάδισμα με 49-50. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 56-55 και τις εντυπώσεις να δείχνουν πως θα ακολουθούσε ένα δραματικό φινάλε.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει τον ΠΑΟΚ να ελπίσει σε νίκη. Η άμυνα έσφιξε, οι επιθέσεις έγιναν πιο ορθολογικές και με τον Ντάνστον να παίρνει πρωτοβουλίες, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο (71-61) στο 37’. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά χρησιμοποιώντας τη ζώνη που στο πρώτο μέρος δυσκόλεψε πολύ τους Πρωταθλητές Ευρώπης, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και την εμπειρία και τις λύσεις για να ανταπεξέλθουν.

Το τελικό 78-70 του Ολυμπιακού απέναντι σε έναν σπουδαίο ΠΑΟΚ ήταν δίκαιο, αλλά ανέδειξε το γεγονός ότι το φετινό πρωτάθλημα είναι πολύ ανεβασμένο και πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει τα φόντα να κάνει μια πολύ καλή πορεία τόσο σε Ελλάδα όσο και σε Ευρώπη.

Για τους νικητές εξαιρετικός στο πρώτο μέρος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, τον οποίο ακολούθησαν στο δεύτερο οι Ντάνστον, Λοτζέσκι και Μάντζαρης, ενώ για τους ηττημένους, ο Ντι Τζέι Κούπερ απέδειξε ότι είναι ένας παίκτης με ποιότητα και ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του Δικεφάλου να φτάσει ψηλά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-55, 78-70