Κυπελλούχος Ελλάδας ξανά το Ελληνικό

Written by  Μαρ 15, 2015

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του και, μάλιστα, συνεχόμενη, το Ελληνικό κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με 46-42 και έδειξε ότι είναι η νέα μεγάλη δύναμη του γυναικείου μπάσκετ.

Η Ελένη Καπογιάννη καθοδήγησε με μαεστρία την ομάδας της και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Αναγέννησης Νέου Ρυσίου, σε ένα τελικό που μπορεί να μην προσέφερε υψηλό θέαμα στην επίθεση, αλλά κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν.

Το άγχος έκανε την εμφάνισή του από το τζάμπολ του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να προσπαθούν να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού αγώνα. Αυτό, άλλωστ, αποδεικνύεται και από το χαμηλό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με την Αναγέννηση να προηγείται (9-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία και από τις δύο πλευρές συνεχίστηκε. Παρ’ όλα αυτά, οι αθλήτριες του Νέου Ρυσίου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (15-22), το οποίο, όμως, εξανεμίστηκε με ένα γρήγορο 6-0 από τις παίκτριες της Καπογιάννη. Σκορ ημιχρόνου 21-22 και η επανάληψη προμηνυόταν συγκλονιστική.

Όπως και έγινε άλλωστε. Η τρίτη περίοδος δεν προσέφερε πολλά από άποψη θεάματος. Οι ομάδες συνέχισαν, ακόμη περισσότερο, να είναι υποτονικές στην επίθεσή τους, με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις ομάδες ισόπαλες (30-30).

Τα δέκα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς. Παρόλο που το Νέο Ρύσιο βρέθηκε να προηγείται με πέντε πόντους (30-35) επτά λεπτά πριν το τέλος, η παρέα των Κοσμά (παραλίγο να πετύχει double-double) και Καλογήρου δεν παραδόθηκε και με επιμέρους σκορ 14-5 βρέθηκε μπροστά με 44-40, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Το τελικό 46-42, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Ελληνικού, που έγινε η τέταρτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού, μετά τον Α.Ν.Ο. Γλυφάδας, τις Εσπερίδες και τον Αθηναϊκό που κατακτά συνεχόμενους τίτλους.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 21-22, 30-30, 46-42

Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκότζη 4, Σταμάτη 10, Καλογήρου, Κοσμά 8 (11 ριμπάουντ), Μαγκλάρα, Παπαμιχαήλ 4, Νικολαΐδου 2, Χαλιβέρα 6 (9 ριμπάουντ), Τζόνσον 12, (9 ριμπάουντ), Μπόνη.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Καφαντάρη): Μαραγκού, Παπαβασιλείου 6, Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 7, Βασιλειάδου, Μούλη 6 (7 ριμπάουντ), Σκιαδοπούλου 10, Λόγκαν 13 (11 ριμπάουντ).