Ο Προμηθέας τα… έσπασε και η Βενέτσια απέδρασε από την Πάτρα

Written by  Ιαν 21, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν φοβερά άστοχος στην κρίσιμη αναμέτρηση με την Βενέτσια, όπου τελείωσε την αναμέτρηση με μόλις 3/20 τρίποντα και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 68-70 για την 3η αγωνιστική του Top 16, χάνοντας σημαντικό έδαφος για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Εμφανώς κουρασμένη η ελληνική ομάδα, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ (10-15), με την ιταλική ομάδα να καταφέρνει να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 17-23.

Η Βενέτσια έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (21-31) και έδειξε πως έχει εγκλωβίσει τους Πατρινούς, που δεν μπορούσαν αν βρουν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι.

Η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (27-41) και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος με προβάδισμα 35-44.

Η Βενέτσια κυριάρχησε μέχρι και το 26’, όταν έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (32-48) και φάνηκε να μην απειλείται καθόλου από τον Προμηθέα, που παρ’ όλα αυτά, έβγαλε μια πρώτη αντίδραση και με σερί 8-0 έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας μειώσει σε 50-58.

Το σερί έφτασε και το 16-0, με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει μια τεράστια ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 58-58 στο 33’, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με 60-65 και πήραν και πάλι κεφάλι στο παιχνίδι, με τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο (68-69), τον Τόνατ να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 68-70 και τον Μπαμπ να έχει την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με το πρώτο του τρίποντο μετά από τέσσερις άστοχες προσπάθειες, όμως, ούτε αυτό βρήκε στόχο και έτσι ήρθε η ήττα.

Ο Οκτάβιους Έλλις τελείωσε με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 14 πόντους, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Δημήτρης Αγραβάνης 11 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ για την Βενέτσια, ο Μίτσελ Βατ είχε 17 πόντους και ο Στέφανο Τόνατ 15 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70

Φωτό: eurocupbasketball.com