Πρώτη νίκη στο «Top 16» για τον Προμηθέα

Written by  Ιαν 15, 2020

Την πρώτη του νίκη στο Top-16 του 7DAYS EuroCup πήρε ο Προμηθέας Πάτρας, που επικράτησε της γερμανικής Όλντενμπουργκ με 81-70 και έφερε την απόλυτη ισοπαλία στον όμιλο, όπου όλες οι ομάδες έχουν από μία νίκη στην έδρα τους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-6 στα πρώτα λεπτά, όμως, ο Προμηθέας απάντησε γρήγορα, προηγήθηκε με 14-10 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 24-20.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με +8 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (28-20) και διατήρησε το προβάδισμά του χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 42-38.

Η ελληνική ομάδα παρέμεινε μπροστά και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκε με 54-46, ενώ παίζοντας τρομερή άμυνα στα τελευταία λεπτά, εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (66-51) και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 68-53.

Με καλάθι του Κασελάκη, η διαφορά έφτασε και το +17 (70-53) και από τότε ο Προμηθέας χρειάστηκε να κάνει μόνο συντήρηση της διαφοράς, κάτι που κατάφερε, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, φτάνοντας τελικά στην σημαντική νίκη με 81-70.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κρις Μπαμπ είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο ο Δημήτρης Αγραβάνης πρόσθεσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Οκτάβιους Έλλις είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Λάνγκστον Χολ πρόσθεσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την γερμανική ομάδα, ο Ρασίντ Μαχάλμπασιτς είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ρόμπιν Αμαίζε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-38, 68-53, 81-70

Φωτό: eurocupbasketball.com