Ο Προμηθέας «άγγιξε», αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή

Written by  Οκτ 09, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή από το -18, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να επικρατήσει της Μονακό, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 74-77, έδειξε, ωστόσο, ότι παραμένει μια πολύ καλή ομάδα και μπορεί να αφήσει το στίγμα του στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονό της, όταν και βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους, αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκε αισθητά, μείωσε και διεκδίκησε τη νίκη, την οποία μπορεί να μην πέτυχε, αλλά κέρδισε το χειροκρότημα από τους φιλάθλους που στήριξαν την προσπάθειά της.

Ο Προμηθέας παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 5’ (10-10), όμως, στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε σερί 7-0, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης (10-17) και προηγήθηκε με 8 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (14-22).

Με τρίποντο του Ντίλαν Ένις, η Μονακό προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (14-25), ενώ με την ελληνική ομάδα να είναι εγκλωβισμένη και να μη μπορεί να βρει λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους (16-34), με τον Προμηθέα να κάνει ένα μικρό ντεμαράζ στο τέλος του ημιχρόνου, όταν και μείωσε σε 32-42.

Ο Προμηθέας έδειξε διάθεση να ανατρέψει την κατάσταση και, με καλύτερη άμυνα και περισσότερη ενέργεια στην επίθεση, μείωσε τη διαφορά στους 4 (48-52), αλλά η έμπειρη γαλλική ομάδα κράτησε το προβάδισμά της και έφτασε ξανά στο +9 (50-59), κλείνοντας και το τρίτο δεκάλεπτο με σημαντικό πλεονέκτημα.

Η Μονακό διατηρούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης και, με τη διαφορά στο +11 (59-70), έδειχνε ότι θα φτάσει εύκολα στη νίκη.

Ο Προμηθέας, ωστόσο, πίστεψε στην ανατροπή, έκανε την τελική του αντεπίθεση και μείωσε στο καλάθι (70-72), όμως, η προσπάθεια αυτή δεν ήταν αρκετή, αφού η γαλλική ομάδα έφυγε τελικά με τη νίκη με 74-77, με τους Πατρινούς, ωστόσο, να κερδίζουν το θερμό χειροκρότημα.

Ο Οκτάβιους Έλλις σημείωσε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 14 πόντους, ο Ολεξάντρ Λίποβιι 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Λάνγκστον Χολ πρόσθεσε 8 πόντους με 8 ασίστ για τον Προμηθέα, ενώ για τη Μονακό, ο Ντίλαν Ένις είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Έρικ Μπάκνερ 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Άντονι Κλέμονς 13 πόντους με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77

Φωτό: eurocupbasketball.com