Ολόχρυση Εθνική Κωφών

Written by  Ιουλ 29, 2017

Η πρώτη θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες της Σαμψούντα ανήκει στην Ελλάδα μετά την επικράτηση στον τελικό της διοργάνωσης με 67-50 επί της Λιθουανίας.

Οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα έφτασαν αήττητες στη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα μέσα στο παρκέ.

Στην αρχή του μεγάλου τελικού μπορεί η Εθνική να βρέθηκε πίσω στο σκορ (7-0 και 12-8 στο δεκάλεπτο) ωστόσο για ακόμα μια φορά τα έδωσε όλα, γύρισε το παιχνίδι, πέρασε μπροστά λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 21-21. Ελλάδα και Λιθουανία πήγαιναν χέρι χέρι στην τρίτη περίοδο (38-39) αλλά τα τελευταία και πιο καθοριστικά δέκα λεπτά άνηκαν ολοκληρωτικά στην ελληνική ομάδα η οποία με ένα επιμέρους 28-12 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί την πρώτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Πατέρα με 20 πόντους και την ακολούθησαν για την Ελληνική ομάδα οι Αγαγιώτου και Κοτσιάφτη με 11.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 21-21, 38-39, 50-67

Last modified on Σάββατο, 29 Ιουλίου 2017 17:52