Την κοίταξε στα μάτια

Written by  Νοε 07, 2018

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Ντιναμό Κουρσκ, εκ των φαβορί της Ευρωλίγκας, στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 67-73.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, βρέθηκε μάλιστα μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19), για να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μόλις τέσσερις πόντους πίσω (39-35). Στην τρίτη περίοδο οι "ερυθρόλευκες", με όπλο τους την άμυνα και με την Κατερίνα Σωτηρίου να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό παιχνίδι, προηγήθηκαν εκ νέου με 54-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα 15-0 της Ρωσικής ομάδας της έδωσε ασφαλή απόσταση και παρά την τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή, το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει και ήρθε το τελικό 67-73.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Κατερίνα Σωτηρίου με 16 πόντους, ενώ την ακολούθησαν  η Λικέντρα Τζόνσον με 13 και  η Άννα Σπυριδοπούλου με 11.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13, Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3), Σπυριδοπούλου 11 (3), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου , Σταμάτη 6 (1), Τόμας 12.

Ντιναμό Κουρσκ (Μοντέλο): Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ 18 (1 ), Βίντμερ 10 , Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Τσαρλς 14, Κιρίλοβα 5 (1), Λεβτσένκο, Πέτροβιτς 10 (2).