EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα!

Written by  Οκτ 11, 2017

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Eurocup Γυναικών για τη σεζόν 2017-18 έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 69-50 της πολωνικής Γκορζόβ στο «ΔΑΚ Γλυφάδας»!

Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό επί των αντιπάλων τους. Μπήκαν φουριόζες στο παιχνίδι, με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-8. Οι Πολωνές ανέβασαν την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο, κυρίως εκμεταλλευόμενες την αμυντική αστάθεια της ελληνικής ομάδας, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχες ισορρόπησαν και πάλι, διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά τους (σκορ ημιχρόνου 34-20).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα, με το τεχνικό τιμ του Ολυμπιακού να κάνει δοκιμές στο παρκέ, χρησιμοποιώντας για αρκετό διάστημα πεντάδα χωρίς ξένη και καταφέρνοντας για ώρα να διατηρήσει διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 57-39, ενώ οι δύο «μονομάχοι» κατέβασαν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο, για το τελικό 69-50.

Επιθετικά ξεχώρισαν οι δύο νεοαποκτηθείσες «ερυθρόλευκες» ξένες Άντερσον (18 π.) και Μακόλεϊ (16 π.), με τον σύλλογο του Πειραιά να θυμίζουμε πως στερήθηκε των υπηρεσιών της φυσικής του ηγέτιδας, Εβίνας Μάλτση, λόγω τραυματισμού.

Ολυμπιακός – Γκορζόβ 69-50

Δεκάλεπτα: 19-8, 34-20, 57-39, 69-50

Ολυμπιακός (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 8 (2), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 10 (2), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 18 (1), Μακόλι 16 (9), Σπυριδοπούλου, Κοσμά 5 (1), Καλτσίδου 12

Γκορζόβ (Ντάριους Ματζιεβεφσκι): Σπένσερ 4, Ρουτσίκαβα 15, Πρεζέλι 8, Ντόντερς 3, Γιαβόρσκα 2, Πάλακ 2, Σζάουτερ 4, Μισιέκ 2, Στλίματς 3, Σγουόρντς 7