Τη νίκη ο Πρωτέας, τη διαφορά ο Παναθλητικός που έχασε τη Σταυρίδου

Written by  Φεβ 26, 2017

Ο Πρωτέας ήταν ο νικητής στο κλειστό της Βούλας επικρατώντας με 61-59 του Παναθλητικού για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και με τη Σπυριδοπούλου να τον οδηγεί επιθετικά (9 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Πρωτέας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Κράτησε τον Παναθλητικό χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για πέντε λεπτά (είχε πετύχει μόνο μια βολή μέχρι το 4΄55΄΄) και προηγήθηκε με 15-7 πριν κάνουν την αντεπίθεση τους οι φιλοξενούμενες και με ένα σερί 0-7 έκανε το 15-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη συνέχισαν το σερί τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο για να προηγηθούν μάλιστα πρώτη φορά στον αγώνα με 16-15 αρχικά και στη συνέχεια να διευρύνουν το προβάδισμα τους με 21-17. Οι δυνατές άμυνες και τα άστοχα σουτ πήραν στη συνέχεια τον πρωταγωνιστικό ρόλο για να φτάσουμε στο 21-21 στα μέσα το δεκαλέπτου.  Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Ναυσικά Σταυρίδου τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε στα αποδυτήρια (η μαγνητική που θα κάνει θα δείξει το μέγεθος της ζημιάς) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-30.

Ο ρυθμός το αγώνα άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πρωτέα να αποκτά ένα προβάδισμα, 44-36 και 49-40 και ο Παναθλητικός να είναι ανταγωνιστικός όσο περισσότερο μπορεί δεδομένου ότι πλέον είχε λιγότερες επιλογές στον πάγκο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 57-46 με τις δυο ομάδες πλέον να κυνηγούν και τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια. Ο αγώνας του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη είχε λήξει 68-54 για τον Παναθλητικό.

Οι φιλοξενούμενες κράτησαν τις παίκτριες του Αλέκου Δάγλα χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και με ένα δικό τους 6-0 μείωσαν σε 57-52 ωστόσο ο Πρωτέας διαφύλαξε τη διαφορά που είχε χτίσει και με το τελικό 61-59 πήρε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 35-30, 57-46, 61-59

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη, Γουάιτ 12, Σπυριδοπούλου 14, Κολλάτου 3, Ράτζα, Σκμπρα 12, Νικολοπούλου 12, Χατζηγιακουμή 8, Αναστασοπούλου.

Παναθλητικός Goalbet  (Καφαντάρη-Λαμπρόπουλος): Παπαβασιλείου 2, Μπαλλά, Αναστασιάδου, Κανταρά 10, Σύρρα 10, Σταυρίδου 2, Νάστου 6, Κυρατζή, Μπόικιν 9, Σούμπερτ 20.