Εξαιρετικός Αθηναϊκός επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ

Written by  Νοε 06, 2016

Ο Αθηναϊκός χρειάστηκε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη με 77-52 κόντρα στον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στο Βύρωνα στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το σκορ στο κλειστό της Εργάνης άνοιξε πολύ γρήγορα με την Ουίλιαμς (2-0) ωστόσο στη συνέχεια οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για δυόμισι λεπτά. Ο Αθηναϊκός έπαιξε κάτω από τη ρακέτα με την Αμερικανίδα η οποία πέτυχε εννιά συνεχόμενους πόντους κάνοντας το 11-2 στο 6΄ ενώ η διαφορά έφτασε στο συν 10 με μια βολή της Βάσως Δασκαλοπούλου (12-2). Οι παίκτριες του Γαβρίλου Καλογερόπουλου συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα τους και εύστοχες στις επιθέσεις τους διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό φτάνοντας την και στο συν 16 με τη λήξη του δεκαλέπτου (28-12). Χαρακτηριστικό του δεκαλέπτου οι 13 πόντοι της Ουίλιαμς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο για τις δυο ομάδες (επιμέρους σκορ 14-14). Δασκαλοπούλου και Παντέλη πήραν την σκυτάλη επιθετικά για τον Αθηναϊκό ενώ για τον ΠΑΟΚ η Μαγαλιού πέτυχε επτά πόντους κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ θέλησε να μπει πιο δυνατά, έτρεξε ένα 4-0 κρατώντας τον Αθηναϊκό χωρίς σκορ για δυο λεπτά και μείωσε για λίγο τη διαφορά (42-30). Ο Αθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 6-0 για να γίνει το 48-30 με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (συν 18). Ο Αθηναϊκός έχοντας τη Δασκαλοπούλου σε εκπληκτική μέρα (24 πόντους στο 30΄) συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και η διαφορά ανέβηκε και στο συν 21 με τρίποντο της αρχηγού του δυο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου για να γραφτεί το τελικό 63-40.

Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού δεν μπορούσαν να αντιδράσουν απέναντι σε έναν εξαιρετικό αμυντικά και επιθετικά Αθηναϊκό ο οποίος ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά (67-40) με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά το νικητή της αναμέτρησης. Το τελικό 77-52 αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Κορυφαίες της αναμέτρησης οι Βάσω Δασκαλοπούλου και Κέιλονς Ουίλιαμς που πέτυχαν 24 και 19 πόντους αντίστοιχα ενώ ακολούθησε και η Κεάνι Αλμπάνεζ με 13. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ η Μαγαλιού πέτυχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 42-26, 63-40, 77-52

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος) : Δασκαλοπούλου 24, Καλογήρου, Τραγουλιά, Παντέλη 8, Μπαλτά 4, Κόνιαλη 7, Χόντο, Νίξινα 2, Μαριόλη, Ουίλιαμς 19, Αλμπάνεζ 13

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός) : Σταμπουλίδου 2, Λύμουρα 5, Μαγαλιού 12, Πανταζή 9, Κάμπελ 9, Κουλουμπή, Κατωπόδη 5, Ταρπάγκου 4, Διαμαντίδου, Βάινς 6