Με το δεξί στη μάχη του EuroCup ο Ολυμπιακός

Written by  Οκτ 11, 2023

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το δεξί στη μάχη του EuroCup Γυναικών επικρατώντας εκτός έδρας της Καϊσερί με 85-69.

Η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μετά το 5’ άρχισε να χτίζει διαφορά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-15.

Η αντίδραση για τον Ολυμπιακό ήρθε στη συνέχεια, καθώς βελτίωσε την άμυνά του, ενώ βρήκε λύσεις και από τη γραμμή του τριπόντου κάτι το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί (33-32,17’30’’) με καλάθι της Βίτολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, πήρε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο του. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση, πήρε βοήθειες από πολλές παίκτριες φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη με 85-69.

Διαιτητές: Βέλικοφ (Βουλγαρία), Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μουμίνι (Κόσοβο)

Δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85

Ολυμπιακός (Νίκλας): Κολλάτου 3(1), Νικολοπούλου 20(4), Σπυριδοπούλου 3(1), Βίτολα 16, Ουίλιαμς 16(1), Χριστινάκη 18, Δίελα, Κάντζι, Μόρισον 9, Σύρρα.