Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Written by  Μάι 24, 2021

Στον τελευταίο και καθοριστικό τελικό της Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 74-66 του Ολυμπιακού, στο ΣΕΦ, έκανε το 3-2 στη σειρά και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο παρκέ και προηγήθηκε με 11-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε στο +8 με τρίποντο της Σταμολάμπρου (14-6). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-10 στο 3:11, με καλάθι της Ριντ μέσα από τη ρακέτα. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 8-0 για την ισοφάριση σε 14-14. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 17-16. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με βολή της Φοντέιν (17-17), με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες εντός παιδιάς στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο 6:55 η Κωτούλα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 20-17, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +5, με 2/2 βολές της Ριντ για το 22-17. Η Ντέιβις μείωσε σε 19-22, στο 6:02. Με τον Ολυμπιακό να μετράει ήδη οκτώ λάθη το σκορ ήταν στο 19-25 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Τρίποντο της Χατζηνικολάου, που εφτασε το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 11-3, για τον Παναθηναϊκό, διαμόρφωσε το 28-19. Με καλάθι της Φοντέιν η διαφορά μειώθηκε στους πέντε (23-28). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 28-32.

Με μια βολή από την Φοντέιν και τρίποντο στη συνέχεια της Σταμολάμπρου το παιχνίδι ήρθε στα ίσα, στο 32-32, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Με το σερί να διευρύνεται στο 6-0, για τον Ολυμπιακό, οι "ερυθρόλευκες" πέρασαν ξανά μπροστά, μετά από πολύ ώρα, στο 7:35 με τη Φοντέιν να σκοράρει κάτω από το καλάθι. Διαδοχικά τρίποντα και από τις δύο πλευρές διαμόρφωσαν το 40-40, λίγο μετά τα μισά της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 51-47 για τον Παναθηναϊκό, που είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στο 54-59. Στο 3:22 με τρίποντο η Λύμουρα κάνει το +9 (56-65), για τον Παναθηναϊκό. Μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι και 58-68 για τις φιλοξενούμενες 2:44 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με καλάθι και φάουλ της Μόργκαν. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και με το τελικό 66-74 ο Παναθηναϊκός, πήρε τη νίκη, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74