Νίκη ΠΑΟΚ στην επανέναρξη του πρωταθλήματος

Written by  Μαρ 01, 2021

Επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών με την εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΕΦΑΟΖ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με 72-56.

Νευρικό το ξεκίνημα του αγώνα, μετά από τέσσερις μήνες αγωνιστικής απραξίας, με το σκορ να είναι 1-4, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου για τον ΕΦΑΟΖ. 2:40 πριν τη λήξη της περιοδου οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (3-9). Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και μείωσε σε 7-9. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 11-13, για την ομάδα του Ζωγράφου. Ίδια η εικόνα και στη συνέχεια της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ισοπαλία 20-20, στα μέσα της δεύτερης περιόδου και 3:20 πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 24-22, για πρώτη φορά στον αγώνα, για να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 34-27, χάρη σε ένα σερί 5-0 μέσα σε 20 δευτερόλεπτα. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (41-30) και με πιεστική άμυνα είχε τον έλεγχο και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-40. Διατηρώντας τη διαφορά και τον έλεγχο, στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με το τελικό 72-56.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 34-27, 52-40, 72-56

ΠΑΟΚ – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 72-56
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 11-13, 34-27, 52-40, 72-56
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 14(2), Μάγιο 27(1), Κιλαζίδου 5, Σύρρα 9(1), Στεφανάκη 2, Τόλη, Μπουτσούκη, Λέξα 6, Παντώνη, Κεσίδου, Γρηγορίου, Τσαβόνι 9.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου):  Δερμιτζάκη, Μπαλαμπάνη 3(1), Βαμβακά 12, Χόνι 2, Ζουρνή 5, Κεσσέ 4, Στεφανίδου 8(2), Κουρούβανη, Μυλωνάκη 10(1), Θεοδωρομανωλάκη 12(1).