Ψαλιδίζονται οι ελπίδες πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 17, 2019

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να γύρισε από το -17 στην τέταρτη περίοδο αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και η Σομπατέλι πήρε τη νίκη με 89-80 περιορίζοντας σημαντικά τις ελπίδες πρόκρισης του "δικεφάλου" στους "16" του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά., έχοντας προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, και έδωσε το δικαίωμα στην Σομπατέλι να αποκτήσει το προβάδισμα. Η ουγγρική ομάδα έτρεξε στον αιφνιδιασμό και όντας εύστοχη προηγήθηκε με 26-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και μείωσε σε 29-27 αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό. Η Σομπατέλι ξαναβρήκε ρυθμό, έβαλε συνεχόμενα σουτ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 14 πόντους και το ταμπλό να γράφει 37-51.

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (42-59 στο 23') για τη Σομπατέλι, που εκμεταλλευόταν την αμυντική αδυναμία των γηπεδούχων αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 54-63. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε για να έρθει το 66-67 έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν ξανά στο +10 (66-76) με 4'23'' για το φινάλε. Η εικόνα δεν άλλαξε για να έρθει το τελικό 80-89.  Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε έτσι για δεύτερη φορά από τη Σομπατέλι χάνοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 10 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαρικόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (8/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσόχλας 3 (1), Γουίγκινς 9 (5 ριμπάουντ), Εγκεκέζε, Καραμανώλης, Νόουλς 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούις 5 (2/9 σουτ), Μαργαρίτης 2, Σχίζας.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Όκορν): Χούκερ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Περλ 9 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέντικ 14 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βάραντι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουάσινγκτον 9 (3), Μπένκε 11 (2), Κάρι 6 (2), Φιλιποβίτι 10 (2), Λέικ 8.