Κύπελλο Γυναικών ΕΣΚΑ: Το σήκωσε ο Άρης Χολαργού

Written by  Μαρ 07, 2019

Ο Άρης Χολαργού στέφθηκε Κυπελλούχος ΕΣΚΑ για το 2019 στις Γυναίκες, επικρατώντας του Εύνικου με 52-47 στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι.

Ο τυπικά γηπεδούχος, Άρης Χολαργού, ήταν αυτός που μπήκε πιο αποφασιστικά στην αναμέτρηση παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Ο Εύνικος πίεζε στην άμυνα αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και ο Άρης Χολαργού σε συνδυασμό και με την αστοχία των φιλοξενούμενων πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 10 πόντους (30-20). Η πίεση του Εύνικου αυξήθηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα και τρέχοντας ένα επιμέρους 17-7 έκανε το 42-30, 49-47, κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Εκεί ο Άρης Χολαργού  ήταν πιο ψύχραιμος στις επιλογές του και έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν με το τελικό 52-47.  MVP του αγώνα αναδείχθηκε η Όλγα Σμυρναίου, η αρχηγός του ‘Αρη Χολαργού.