Νικηφόρο τέλος στο ευρωπαϊκό του ταξίδι

Written by  Νοε 21, 2018

Ο Άρης έπαιξε για τη φανέλα και την ιστορία του και επικράτησε με 81-76 της Λουκόιλ κλείνοντας με νίκη την φετινή του ευρωπαϊκή περιπέτεια.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου βρέθηκαν σε καλό βράδυ και πήραν μια νίκη γοήτρου, ολοκληρώνοντας πρώιμα τη σεζόν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και πλέον επικεντρώνονται στην δύσκολη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ζεστοί στο ματς, προηγούμενοι με 1-5, ενώ στα μισά του δεκάλεπτου προηγήθηκαν με 12-17, με τον Άρη να μην της επιτρέπει να ξεφύγει περισσότερο και το δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-26.

Η ελληνική ομάδα πήρε μπροστά, παίρνοντας προβάδισμα με 34-29, με την Λουκόιλ με τη σειρά της να μένει κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει τον Άρη με διαφορά 3 πόντων (46-43).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άρη να αντιστέκεται στην πίεση της Λουκόιλ και να διατηρεί το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 59-54, ενώ μπαίνοντας στην τελική ευθεία, η ελληνική ομάδα έδειξε περισσότερη διάθεση και με καλύτερο φινάλε, έφτασε στην νίκη με 81-76.

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ο  πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μπορίς Νταλό σημείωσε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Δημήτρης Βεργίνης είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστκαι ο Δημήτρης Φλιώνης πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Λουκόιλ, ο Ντέγιαν Ιβάνοφ έκανε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πάτρικ Ρέμπερτ είχε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Νίκολα Μάραβιτς έκανε επίσης double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 46-43, 59-54, 81-76

Φωτό: fiba.basketball