Διπλό για ΑΕΚ Λάρνακας, το απόλυτο Λέφσκι και Άλμπα

Written by  Οκτ 24, 2018

H AEK Λάρνακας πέρασε από την έδρα της Μπέλφιους με 83-78, ενώ Άλμπα και Λέφσκι έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση.

Η΄όμιλος: Λέφσκι-Κατάγια 94-86

Η Λέφσκι στον όμιλο του Άρη δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2/2 απέναντι στην Κατάγια, καθώς επικράτησε με 94-86.

Η Λέφσκι μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και καθάρισε την αναμέτρηση στο πολύ καλά αμυντικό τρίτο δεκάλεπτο όπου με επί μέρους σκορ 22-8 μπήκε μπροστά με 73-49. Η Κατάγια κατάφερε μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο να βρει την ευκαιρία στην χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων και να μειώσει στους οκτώ με το κλείσιμο.

Πρώτος σκόρερ για την Λέφσκι ο Καλογιάν Ιβανόφ με 20 πόντους, ενώ για την Κατάγια ο Σεπαλά σημείωσε 17.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-41, 73-49, 94-86

ΣΤ΄όμιλος: Άλμπα – Ρίλσκι 84-80

Η Άλμπα υπέταξε εντός έδρας την Ρίλσκι με 84-80 και διατήρησε το αήττητο και την παραμονή της στην κορυφή μετά από δύο αγωνιστικές.

Η Άλμπα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, μπήκε μπροστά στο ημίχρονο με 43-40, ανέβασε την διαφορά στους έξι στο τρίτο δεκάλεπτο (63-57), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο άντεξε στην πίεση, κράτησε απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και έφτασε στη νίκη με 84-80.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάρτραϊτ με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Έντουαρτς σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 43-40, 63-57, 84-80

Β΄όμιλος: Μπέλφιους – ΑΕΚ Λάρνακας 78-83

Σημαντικό διπλό σημείωσε η ΑΕΚ Λάρνακας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 83-78 της Μπέλφιους.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, μπήκε μπροστά στο ημίχρονο με 38-33 και είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος και τη νίκη με 83-78.

Πρώτος σκόρερ για την Κυπριακή ομάδα ο Βαϊνάλες με 31 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Τζόουνς σημείωσε 25.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-38, 59-63, 78-83