Άφαντος στο δεύτερο, νέα ήττα και αποκλεισμός

Written by  Νοε 07, 2018

Μία ακόμα κακή εμφάνιση πρόσθεσε στην φετινή του πορεία ο Άρης, που ηττήθηκε με 88-86 από την φιλανδική Κατάγια και έτσι το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο FIBA Europe Cup έφτασε πρόωρα στο τέλος του μετά και την νίκη της Λουκόιλ επί της Ντνίπρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν δυο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα, ένα πολύ καλό στο πρώτο μέρος, όταν και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους διαφορά και ένα κάκιστο στο δεύτερο, όταν η άμυνά τους πήγε… περίπατο και τους οδήγησε στην ήττα και το 1-3 στον όμιλοπου φέρνει και τον μαθηματικό αποκλεισμό τους.

Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 2-7 μόλις στο 2’, έφτασε γρήγορα το +15 (7-22) και έκλεισε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-26.

Η Κατάγια επέστρεψε στο παιχνίδι με άμεσο 8-0 για να μειώσει σε 24-26 στο 12’, με τον Άρη να απαντά με σερί 14-1 για να στείλει ξανά τη διαφορά στους 15 (25-40) και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 35-46.

Οι γηπεδούχοι αργά και μεθοδικά άρχισαν να μειώνουν (43-50 στο 25’ και 51-56 στο 27’), με τον Άρη να αντιστέκεται μέχρι το τέλος της περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 55-62, αλλά η τελευταία περίοδος ήταν ένα εντελώς… άλλο παιχνίδι, με την ελληνική ομάδα να ξεχνάει την άμυνά της, να δέχεται συνολικά 33 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να γνωρίζει τελικά την ήττα με 88-86.

Ο Βίνσεντ Σλίμσον ήταν ασταμάτητος με 31 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και μαζί με τον Ντάνιελ Μάλλινγκς που έκανε double-double με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Τόπλας Πλάμι που είχε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ έκαναν τη ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Από τον Άρη, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Γκάρι Μπελ με 28 πόντους, όπως και ο Γκάρι ΜακΓκι που έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

Φωτό: fiba.basketball

Last modified on Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 21:59