Πρεμιέρα στην Β΄Εθνική σε Βορρά και Νότο

Written by  Οκτ 08, 2017

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής είχαμε την Κυριακή (8/10) με τον Ιωνικό Νίκαιας να έρχεται με φόρα στο Νότιο Όμιλο από την συμμετοχή του στο  Κύπελλο Ελλάδας και να επικρατεί εύκολα εκτός έδρας του Πανερυθραϊκού με 88-75. Ντέρμπι στην Κηφισιά με την ΑΕΝΚ να επικρατεί 69-67 του νεοφώτιστου Ίκαρου Ν.Σμύρνης. Οι νεοφώτιστοι δεν τα πήγαν καλά, με εξαίρεση την Δάφνη Δαφνίου που νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας με 76-62, καθώς τόσο η Κόρινθος, όσο και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ηττήθηκαν από Τρίτωνα και Ηράκλειο.

Στον Βορρά άνετη νίκη είχαμε για τους Ίκαρους Σερρών, όπου επικράτησαν εντός έδρας με 76-59 της Ασπίδας Ξάνθης, ενώ τα Φάρσαλα νίκησαν την Καβάλα με 75-74 και ο Ερμής Λαγκαδά το Αγρίνιο με 70-64.

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογίες των δύο ομίλων της Β΄Εθνικής

1ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Ιπποκράτης Κω - Πανελευσινιακός 78-75

ΑΕ Ν. Κηφισιάς - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 69-67

Πανερυθραϊκός - Ιωνικός Νικαίας 75-88

Πρωτέας Β. - Δάφνη Δ. 62-76

Κόρινθος - Τρίτων 54-70

Παγκράτι - Κορωπί 61-44

Ηράκλειο - Διαγόρας Δρυοπιδέων 75-66

Μανδραϊκός - ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-79

 

Φύλλα αγώνα

Κόρινθος - Τρίτων 54-70

Δεκάλεπτα: 17-17, 29-40, 41-50, 54-70

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Νάστος

Κόρινθος (Νικητόπουλος, Διαμαντίδης): Πράτης 8(1), Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 5, Μακρής 6, Κατσανάκης, Κεφαλάς 4, Καρούζος 9(1), Δανιήλ 7(1), Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 2, Σκόρδας 8, Γιανναλέτσος 2.

Τρίτων (Μιχελάκος, Ανδρεαδάκης): Ευστρατίου 1, Κούτουλας 6(1), Καλαντζής 12(2), Τασόπουλος 20, Ντιμπ 9(1), Θυμνιός 4, Καραδολάμης 2, Ντορμπάρης, Φράγκος, Γκαβανόπουλος 12(2), Κουκούνιας 4, Δαμανιάκος.

 

Μανδραϊκός - ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-79 (75-75 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 14-20, 38-43, 59-59, 75-75, 84-79

Διαιτητές: Καραβίτης, Μηλαπίδης

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 5, Κούσουλας 8(2), Καραμπάτσος 13(1), Γκαϊτάσοφ 2, Γεωργοπαπαδάκος 10(2), Μουστόπουλος 24, Βαφιάς 5(1), Ψυλέας 17(2).

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Ζήβας): Παπαφλωράτος 7(1), Εμμανουηλίδης 6, Γκαβασιάσης 15, Κοψιάς 3(1), Γρατσιάτος 7(1), Αλεξανδρόπουλος 10(1), Σαμοθράκης 9(1), Στάθης, Σαρλής, Υφαντής 8, Καστανιώτης 4, Παπαρέγκας 10(1).

 

Πρωτέας Βούλας - Δάφνη Δαφνίου 62-76

Δεκάλεπτα: 17-14, 28-35, 39-55, 62-76

Διαιτητές: Μπούκας, Στρέμπας

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Μόρφης 8(2) Αγγελόπουλος 11, Αθηνιώτης 7(2), Αυγενικός 4, Τοπάλης 13(2), Βαρδάβας 14,  Γάργαλης 2, Μπάλλας 3(1), Ματαλιωτάκης, Παπαδής, Καματερός, Ματσάγγος.

Δάφνη Δαφνίου (Ρήγγας): Γεωργούτσος 10, Κουφόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 2, Γκίνης 6, Καπώνης 10, Μιχόπουλος 24(6), Γκιουζέλης 4(1), Τσιάκος 10, Τσελεμπής 6(1), Κοροβέσης.

 

Πανερυθραϊκός – Ιωνικός Νίκαιας 75-88

Δεκάλεπτα: 26-28, 38-42, 50-69, 75-88

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Τσολάκος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16, Καλλιανιώτης 8(2), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 13(2), Σκάνδαλος 20(3), Γιαουρτόγλου, Τσικόπουλος, Αντωνίου 4(1), Μακρόπουλος 6, Σταθόπουλος 8(2).

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Καράμπουλας 20(1), Βουγιούκας 4, Πετροδημόπουλος 11, Παλαιοχωρίτης, Μπατής 9 (3), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 1, Βασιλόπουλος Φ. 26(8), Κανονίδης 15.

 

Ηράκλειο - Διαγόρας Δρυοπιδέων 75-66

Δεκάλεπτα: 25-14, 33-26, 58-42, 75-66

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Καμήτσος

Ηράκλειο (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25(3), Πετράκης 3(1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9(1), Παπαδάκης 10(1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σ. Σαμόλης): Κουκάς 10(1), Καλλίδας, Καραλής 3(1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30(3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6(1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1, Μπιμπούδης.

 

Παγκράτι - Κορωπί 61-44

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 49-38, 61-44

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Πολυχρόνης

Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Ξιούρας 5(1), Καυκής 6, Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 9(1), Κούτρας 2, Μήτσιαλος 8, Τζάτζας 2, Λυτόπουλος 6, Φάσουρας, Χριστόπουλος 10(1), Μπένος 4, Γερονίκος 9.

Κορωπί (Κατσούνης): Παπαθεωδόρου, Μπουρδάνος, Γκοντόπουλος 3(1), Σερέτης 2, Αγόρης 12(2), Σιμιτζής 11(1), Σπανός, Τσάτας, Μαλτέσιος 13, Γκίνης, Θεοδωράκος, Πετς 3(1).

 

ΑΕΝ Κηφισιάς - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 69-67

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-28, 58-42, 69-67

Διαιτητές: Διμπινούδης, Μαραμής

ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 15(1), Μοσχοβίτης 9(1), Κεφαλάς 4, Μαρίνος 8(2), Μανούσος 2, Ντουζίδης, Χαϊκάλης 4, Χατζηνικόλας 15(1), Ψαρόπουλος 12(1).

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Γοργόνης 9(1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 9(1), Γραμματικός 18(2), Ανέστης, Βούζας 11(2), Λάβαρης, Δορκοφίκης 6, Μιχαλόπουλος, Ζούκας 14(1).

 

Ιπποκράτης Κω - Πανελευσινιακός 78-75

Δεκάλεπτα: 18-14, 30-28, 47-52, 78-75

Διαιτητές: Ρίζος, Κουτσοδήμος

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 18(2), Τρύπας 7(2), Ονάσογλου 11(1), Σκούφης 6(1), Ασημακόπουλος 19(3), Λεκάκης, Χαρίσης 5(1), Τσακαλέρης 12(1).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 6, Νικολακόπουλος 15(4), Κελαϊδής 14(2), Ηλιάδης 7(1), Ρόκας, Κεφάλας, Ζούμπος 15(2), Τζιάλλας 8, Στέφος 6, Δούκας 1, Ματζιώρης 3(1).

 

Βαθμολογία

1. ΑΟ Παγκρατίου 2

2. ΑΟ Τρίτων 2

3. ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 2

4. Ιωνικός Νικαίας 2  

5. Ηράκλειο ΟΑΑ 2

6. ΓΣ Μάνδρας Νικ. 2

7. ΑΣΚ Ιπποκράτης 2

8. ΑΕΝ Κηφισιάς 2

9. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 1

10. Πανελευσινιακός 1

11. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 1

12. Διαγόρας Δρυοπιδέων 1

13. Πανερυθραϊκός ΑΣ 1  

14. Πρωτέας Βούλας 1

15. ΚΑΟ Κορίνθου 1

16. ΓΣ Κορωπίου 1

 

Επόμενη αγωνιστική (2η, 15/10)

Ικαρος Ν. Σμύρνης – Ιπποκράτης Κω

Ιωνικός Νικαίας – ΑΕΝ Κηφισιάς

Δάφνη Δαφνίου – Πανερυθραϊκός

Τρίτων – Πρωτέας Βούλας

Κορωπί – ΚΑΟΚ

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Παγκράτι

ΕΦΑΟΖ – Ηράκλειο

Πανελευσιανικός – Μανδραϊκός

 

 

2ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Χαρίλαος Τρικούπης - Πευκοχώρι 64-57

Χαλκηδόνα - Ελίμεια 66-59

Στρατώνι - Τιτάνες Παλαμά 78-63

Φάρσαλα - Καβάλα 75-74

Ίκαροι Σερρών - Ασπίδα Ξάνθης 76-59

Ερμής Λαγκαδά - Αγρίνιο 70-64

Μαχητές Δόξα Πεύκων - Ανατόλια 82-79

 

Φύλλα αγώνα

Ίκαροι Σερρών - Ασπίδα Ξάνθης 76-59

Δεκάλεπτα: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Θεοδώρου

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας 4, Γκάτζιας 22, Φώτογλου 7, Γκούτζιας 1, Θολιώτης 5, Κακιούζης 18.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 11, Τσιώγκας 14, Γρούδος 4, Κλωναράς 3, Σαββίδης 10, Άνθης, Κουτσογιάννης 6, Γκέλιος 9, Μασμανίδης 2.

 

Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου - Ευρώπη Πευκοχωρίου 64-57

Δεκάλεπτα: 14-22,  33-29, 47-46, 64-57

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Καρπάνος

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Βουρνάς 3, Ντόβας 18(4), Ξηρός, Μουράτογλου 16(2), Σταυρόπουλος 10, Περρωτής, Καραγκιολίδης 4, Αδαμόπουλος, Πολίτης 13(2).

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Πλατής): Αμπατζίδης, Τσιμπής 5(1), Τζουβάρας 9(1), Μαυρίδης 8, Καραμπέκης 9(1), Μυλωνίδης 4, Κιγμέτογλου 12, Θεοδωρίδης 5, Δανάκης 5.

 

Ερμής Λαγκαδά - Αγρίνιο 70-64

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-22, 42-38, 57-57 (κ.α.), 70-64

Διαιτητές: Γερακίνης, Ξέρας

Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Καϊκλής, Αμπατζής 9(2), Μίνου 1, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης 16(4), Μάρουσιτς 13(1), Παρίτσης 2, Πιλκούδης 4, Αβοκάτος, Γκαμούρας 11, Μέλλιος, Κοτσάνος 14.

Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 14(4), Γκρέκας, Κυριλής Δ. 2, Ρέντζιος, Κασαμπαλής 6, Μήτσου 3, Σταύρου 13(2), Τάγκας 15(3).

 

Χαλκηδόνα - Ελίμεια 66-59

Δεκάλεπτα: 18-13, 29-23, 52-38, 66-59

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Δημάδης

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης 11(2), Μαρκίδης 11(1), Σιδηρόπουλος, Μαραπίδης 16(3), Παπαδόπουλος,, Μπατάκας 4, Σεφερίδης, Μάντζος 12(2), Κουλαξής 4, Γκοτζαγιάννης 2, Παναγιώτου 6(2).

Eλίμεια (Καραγιαννίδης): Τσούκας 5(1), Μαλούτας 4, Σουπούρας 2, Κούβελας, Αντωνιάδης 16(2), Νικολάου 6(1), Μαλλιούρας 6, Μακρής 9(3), Τσιμίδης 11(2).

 

Μαχητές Δόξα Πεύκων - Ανατόλια 82-79

Δεκάλεπτα: 14-21,36-44,58-63,82-79

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Κοϊμτζόγλου

Μαχητές Δόξα Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 16(4), Αρνίδης 6(2), Δήμας 16(2), Χατζημιχαηλίδης 4, Στόλης 22(2), Κωνσταντινίδης, Μπάκος, Παπαδόπουλος 6, Βελισσαρίου 12(3).

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πρωτούλης 8(2), Βλάχος, Λεμονάκης, Γαλανίδης 22(5), Ζαφειρούδης 3(1), Συμεωνίδης 4, Σταματογιαννης 3(1), Ζώτος 8, Βεργίνης 4, Καραποστόλου 22(3).

 

Φάρσαλα - Καβάλα 75-74

Δεκάλεπτα: 23-23, 48-38, 60-59, 75-74

Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

Φάρσαλα (Πέρκος): Αναγνωστόπουλος Γ. 29(5), Νικολόπουλος 25, Αναγνωστόπουλος Χρ. 3(1), Σιόλογκας 8, Μακρής 8, Χαιρετίδης 3(1), Σαββίδης 4, Συνετός, Ντίνος, Λιούπης, Λούτας, Καραδήμας.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκε 17, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 20(2), Καπινιάρης 4, Τάγαρης 3, Πλιούκας, Αθανασιάδης, Μέλλης 23, Πιεβάλιτσα, Χονδρόπουλος , Παπάς 7(1).

 

Στρατώνι -Τιτάνες Παλαμά 78-63

Δεκάλεπτα 27-16, 43-36, 67-51, 78-63

Διαιτητές: Ντούρας, Μελανίδης

Στρατώνι (Χατζούλης): Μητσάκης 13(3), Σπύρας, Πονόπουλος, Καραμανώλης 4, Δελλίδης 5(1), Στοΐτσης, Σαμαράς 5, Φλιάτης Ι., 8(2), Λευκαδίτης 5, Φλιάτης Γ. 12(1), Πολιτόπουλος 8(2), Δασκαλόπουλος 8(2).

Τιτάνες Παλαμά (Φόρος) : Κουσιάντζας 9, Τσούμας 2, Γεωργαντάς 9(1), Κατσαδούρος, Μηλιώνης 5(1), Αντωνίου, Μακρής 3(1), Μούμογλου 16(2), Μανδαλάκης 15, Αποστολάκης 4.

 

Βαθμολογία

1. Ίκαροι Σερρών 2  

2. ΣΑ Στρατωνίου 2

3. ΓΑΣ Χαλκηδόνας  2  

4. Χαρίλαος Τρικούπης 2

5. Ερμής Λαγκαδά 2  

6. Μαχητές Δόξα Πεύκων 2

7. ΓΣ Φαρσάλων 2

8. ΕΚ Καβάλας 1

9. ΣΑΑΚ Ανατόλια 1

10. ΑΟ Αγρινίου 1

11. ΓΣ Ελίμειας 1  

12. Ευρώπη 87 Πευκ. 1

13. Τιτάνες Παλαμά 1

14. Ασπίς Ξάνθης 1

15. ΚΣ Γέφυρας  0

 

Επόμενη αγωνιστική (2η, 15/10)

Ελίμεια – Χαρίλαος Τρικούπης

Τιτάνες Παλαμά – Χαλκηδόνα

Καβάλα – Στρατώνι

Ασπίδα Ξάνθης – Φάρσαλα

Αγρίνιο – Ικαροι Σερρών

Ανατόλια – Ερμής Λαγκαδά

Γέφυρα – Μαχητές Δόξας Πεύκων

 

 

 

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.