Ήττα χωρίς κόστος με το βλέμμα στα play off

Written by  Ιαν 25, 2017

Χωρίς να παλέψει ιδιαίτερα, ο Άρης που γνώριζε ότι είχε περάσει στα play off του Champions League πριν την αναμέτρηση με τη Μονακό, γνώρισε την ήττα με 80-66 από τη γαλλική ομάδα και πλέον περιμένει τον αντίπαλό του για να δοκιμάσει τις δυνάμεις του στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Ο Άρης μπήκε με τον «αέρα» της πρόκρισης και αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, ώστε να παίξουν ελεύθερα και χωρίς άγχος απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου.

Η ελληνική ομάδα πατούσε πολύ καλά και με τους Κάμμινγκς και Ζάρα να παίρνουν τις επιθετικές πρωτοβουλίες, προηγήθηκαν με 16-20 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (26-35 στο 15’), όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 38-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να δημιουργούν μια διαφορά (48-40 στο 24’), την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με 60-54.

Η Μονακό έκανε ό,τι ήθελε στην τελευταία περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (75-58) και τελικά έφτασε στη νίκη με 80-66.

Ο Θοδωρής Ζάρας σημείωσε 15 πόντους για τον Άρη, ο Γουίλ Κάμμινγκς είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Βασίλης Καββαδάς σταμάτησε στους 10 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ για τη γαλλική ομάδα, Γκλαντίρ και Ουαταρά σημείωσαν από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 38-37, 60-54, 80-66

Μονακό (Μίτροβιτς): Ντέιβις 5, Μποστ 14, Ράιτ 10, Συ 2, Γκλαντίρ 15, Ριγκό 2, Φοφανά 2, Κάνερ-Μέντλεϊ 9, Σίλερ 6, Ουαταρά 15

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 6, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης , Τσαϊρέλης 11, Τζένκινς 7, Κάμινγκς 11, Ζάρας 15, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 2

Φωτό: basketballcl.com