Δεύτερη θέση σε ματς που… πόνεσαν μάτια

Written by  Ιαν 18, 2017

Σε ένα ματς που στο τέλος του ήταν περισσότερο κακοποίηση του αθλήματος, παρά αγώνας υψηλού επιπέδου, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη μέσα στο Βελιγράδι επί της Παρτιζάν με 65-69 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, την οποία θα επισφραγίσει με νίκη στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι δυο ομάδες δεν έθελξαν με την απόδοσή τους, με την «Ένωση» που αγωνίστηκε χωρίς τους Ντούσαν Σάκοτα και Κώστα Βασιλειάδη να επιδεικνύει για ένα μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης εμμονή σουτάροντας συνολικά τα διπλάσια τρίποντα από ό,τι δίποντα (13/32 τρίποντα, 7/16 δίποντα), έχασε αρκετές βολές (συνολικά 11) και τη μάχη των ριμπάουντ, ωστόσο, στα κρίσιμα δευτερόλεπτα ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη που την φέρνει στη δεύτερη θέση του ομίλου και γιατρεύει τις πληγές από τον αποκλεισμό από τον τελικό Κυπέλλου από τον Άρη.

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να βρίσκουν σκορ έξω από τα 6,75 μ. η ΑΕΚ πήρε κεφάλι από το πρώτο λεπτό και έφτασε γρήγορα στο 4-13 του 5’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +10 στο πρώτο δεκάλεπτο (9-19), το οποίο έληξε με την «Ένωση» μπροστά με 11-19.

Η Παρτιζάν προσπαθούσε να πλησιάσει, όμως, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβντς είχαν απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα που προσπαθούσαν να τους θέσουν οι αντίπαλοί τους. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γιώργος Τσαλμπούρης στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε την ΑΕΚ να μείνει σε απόσταση ασφαλείας, με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Ντόνι ΜακΓκραθ στην εκπνοή για το 33-41.

Συνεχίζοντας να εκτελεί με τρομερά ποσοστά από τα 6,75 μ. η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +14 (33-47 στο 22’) και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, όμως, η εμμονή της να σουτάρει μόνο από την περιφέρεια, ενώ ταυτόχρονα η αδυναμία της να περιορίσει την ευστοχία των γηπεδούχων, έφερε την Παρτιζάν στο -4 (49-53 στο 27) και η εξέδρα μπήκε κι αυτή στο παιχνίδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται πλέον οριακά με 53-55 και τις δυο ομάδες να παίζουν καταστροφικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, να παίζουν άναρχα και χωρίς πλάνο, να χάνουν τη μία επίθεση μετά την άλλη και να μην καταφέρνουν να σκοράρουν ούτε με… αίτηση!

Ένα μεγάλο τρίποντο του Ούκιτς 01:20 πριν το τέλος, έφερε την ΑΕΚ στο +5 (60-65), διαφορά που με την εικόνα που έδειχναν οι δυο ομάδες φαινόταν ασφαλείας. Ο Βελίτσκοβιτς με 2/2 μείωσε σε 62-65 στα 01:07, ο ΜακΓκραθ τον μιμήθηκε στα 56’’ για το 62-67 και ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε με την ελληνική ομάδα να κρατά τη νίκη στα χέρια της.

Το τελικό 65-69 φέρνει την ΑΕΚ στο 8-5 και στη δεύτερη θέση του ομίλου και συνεχίζει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις με καλές προοπτικές.

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 13 πόντους και 8 ασίστ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ντόνι ΜακΓκραθ έκανε καλό παιχνίδι με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 10 πόντους ήταν πολύ καλός, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Για την Παρτιζάν, ο Μπίρτσεβιτς είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Βελίτσκοβιτς είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 33-41, 53-55, 65-69

Παρτιζάν (Ντζίκιτς): Ρατκόβιτσα 8, Βράμπατς 5, Γιοβάνοβιτς, Βελίτσκοβιτς 13, Μαϊστόροβιτς, Μπίρτσεβιτς 16, Κοπρόβιτσα 2, Άντριτς 6, Χάτσερ 8, Ποτ, Καράχοτζιτς 3, Λούκοβιτς 4

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 13, ΜακΓκράθ 11, Ελονού 3, Μιλόσεβιτς 3, Χαριτόπουλος, Ντίξον 7, Λαρεντζάκης 14, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 8, Τσαλμπούρης 10

Φωτό: basketballcl.com