Νίκη και πρόκριση για τον «Αυτοκράτορα»

Written by  Ιαν 11, 2017

Ο Άρης καρδιοχτύπησε, αλλά στο τέλος πήρε την πολύ μεγάλη νίκη επί της Νίμπουργκ με 83-79 και μαζί εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ελληνική ομάδα να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος και να φτάνει στην πολύ σημαντική νίκη που θα δώσει συνέχεια στην φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια.

Παράλληλα, η νίκη και η πρόκριση αποτελούν την καλύτερη ψυχολογική υποστήριξη ενόψει του κρίσιμου ημιτελικού Κυπέλλου με την ΑΕΚ το Σάββατο, με τους «κιτρινόμαυρους» να φιλοδοξούν να βρεθούν ξανά στον μεγάλο τελικό.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα στόχο από τα 6,75 μ. για να προηγηθούν νωρίς με 0-6 και να μπουν στην θέση του οδηγού έστω και με μικρό προβάδισμα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και ισορρόπησαν την κατάσταση, χωρίς, ωστόσο, να μπορέσουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-22.

Η Νίμπουργκ ξέφυγε με 7 πόντους (21-28) στο 13’, όμως, ο Άρης αντέδρασε και όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά με σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 43-35. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 0-9 και το ημίχρονο έληξε με την ελληνική ομάδα να έχει οριακό προβάδισμα με 45-44.

Η εικόνα απόλυτης ισορροπίας δεν άλλαξε με τη Νίμπουργκ να παίρνει εκείνη το προβάδισμα με έναν πόντο στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (62-63) και το φινάλε προμηνυόταν… θρίλερ.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 35’ (70-70), όταν ο Άρης με 5 πόντους του Τζένκινς πήγε στο 75-70 και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως, για μια ακόμα φορά η Νίμπουργκ αντέδρασε, μείωσε στον πόντο και το τελευταίο λεπτό δεν προσφερόταν για καρδιακούς.

Ο Μέιερ μείωσε σε 81-79 στα 22’’, ο Γουίλ Κάμμινγκς ευστόχησε σε 1/2 βολές στα 15’’ και η Νίμπουργκ είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η φιλοξενούμενη ομάδα έχασε την ευκαιρία, με τον Μούρτο να κόβει τον Άλεν και ο Ξανθόπουλος με μια ελεύθερη βολή έγραψε το τελικό 83-79 που έστειλε τον Άρη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Μάικλ Τζένκινς ήταν ο ηγέτης της προσπάθειας του Άρη με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γουίλ Κάμμινγκς ακολούθησε με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Θοδωρής Ζάρας πρόσθεσε άλλους 10 πόντους για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Βόιτεκ Χρουμπάν σημείωσε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μπράιον Άλλεν είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 62-63, 83-79

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 21, Κάμμινγκς 17, Ζάρας 10, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 3, Καββαδάς 2, Νταγκίσεβιτς 10

Νίμπουργκ (Γκίνζμπουργκ): Άλεν 13, Μπέντα 8, Χρούμπαν 20, Γουέλς 6, Λόρενς 10, Πετέρκα, Χας, Σίμπσον 2, Μέιερ 10, Σαντ-Ρόος 8, Κρίς 2

Φωτό: basketballcl.com