Πρωταθλήτρια Πολωνίας η Σπανού

Written by  Απρ 19, 2021

Ένα ακόμα κύπελλο πρόσθεσε στην τροπαιοθήκη της η Άρτεμις Σπανού, αυτό της πρωταθλήτριας Πολωνίας, για τη σεζόν 2020-2021, με την ομάδα της Γκνύνια. Οι κυπελλούχες Πολωνίας επικράτησαν στον πέμπτο τελικό της Πολκοβίτσε και με τρείς νίκες στη σειρά, έκαναν και φέτος το νταμπλ, διατηρώντας τα κεκτημένα.

Πρωταθλήτρια Πολωνίας στέφθηκε η Gdynia κατακτώντας ταυτόχρονα το double αφού επικράτησε με 97-69 της Polkowice. Αυτό ήταν το τρίτο συνολικά πρωτάθλημα και δεύτερο διαδοχικό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Gdynia μπήκε δυνατά στον τελικό καθώς μετά από τέσσερα λεπτά προηγούνταν με 13-3. Η Polkowice μείωσε την διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-19. Στην δεύτερη περίοδο έφερε την διαφορά στο καλάθι (25-27). Στο σημείο εκείνο οι πρωταθλήτριες αφυπνίστηκαν και πάτησαν το γκάζι. Έτσι εύκολα ξαναπήγαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (45-32) το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει κι άλλο υπέρ της Gdynia κυρίως στην τρίτη περίοδο όπου με επιμέρους σκορ 35-18 έβαλε ουσιαστικά τα θεμέλια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'52" και πέτυχε 11 πόντους (3/3 δίποντα, 5/6 βολές). Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ ενώ είχε και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-32, 80-50, 97-69.