Προκρίθηκε στα ημιτελικά

Written by  Απρ 13, 2021

Αυτή τη φορά δεν έπαιξε με την φωτιά η Sepsi και επιβλήθηκε της Agronomia με 79-34 παίρνοντας μαζί την πρόκριση για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Ρουμανίας.

Οι κυπελλούχες Ρουμανίας έδειξαν από την αρχή πως είναι αποφασισμένες να τελειώνουν την σειρά όταν και προηγήθηκαν περίπου δύο λεπτά πρίν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 17-7 ενώ με ασίστ της Παυλοπούλου έγινε το 21-7 που ήταν το σκορ περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 10-9 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 31-16. Στο δεύτερο μέρος η Σέπσι παρουσιάστηκε ακόμη πιο βελτιωμένη σε επίθεση και άμυνα και αυτό φάνηκε όταν και η διαφορά έφτασε στο +40 (72-32). Μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους ήταν και οι ασίστ καθώς η Sepsi μοίρασε 24 έναντι 6 της Agronomia.

Η Sepsi στα ημιτελικά θ' αντιμετωπίσει τη νικήτρια μεταξύ της Olimpia Brasov και της Municipal Targoviste.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 24'20" και πέτυχε 2 πόντους (1/5 δίποντα). Είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 31-16, 57-25, 79-34