Απίστευτη ανατροπή από το -17 η Μπαρτσελόνα

Written by  Μαρ 07, 2020

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πίσω στο σρκο με 17 πόντους στο 28’ της αναμέτρησης με την Μπάγερν Μονάχου, αλλά έκανε εκπληκτικό φινάλε στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να πάρει τεράστια νίκη με 83-80 που την διατηρεί στο 22-6 και στην ισοβαθμία με την Ρεάλ, στην προσπάθεια για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην βαθμολογία.

Η Μπαρτσελόνα μετά το πρώτο πεντάλεπτο άρχισε να δημιουργεί μια μικρή διαφορά (14-10), αλλά η Μπάγερν έμεινε κοντά, προηγήθηκε με 19-21 και το δεκάλεπτο έληξε με δυο βολές του Ντιλέινι για το 21-21.

Η Μπάγερν προηγήθηκε στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου με 30-36, με την Μπαρτσελόνα να απαντά άμεσα με σερί 10-0 για να περάσει μπροστά με 40-36 και, με τους φιλοξενούμενους να μην πανικοβάλλονται και να μένουν κοντά, το ημίχρονο έληξε με το οριακό 41-40.

Η γερμανική ομάδα άρχισε να δείχνει σημάδια του τι θα επακολουθούσε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν προηγήθηκε με 44-51, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει προσωρινά σε 48-51, αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, η Μπάγερν βρέθηκε στο +17 (48-65), έχοντας παγώσει ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να προηγείται με 57-68, έχοντας αιφνιδιάσει σε μεγάλο βαθμό τους «μπλαουγκράνα».

Η γερμανική ομάδα κρατούσε την τύχη στα χέρια της, αλλά η Μπαρτσελόνα έκανε εντυπωσιακό φινάλε, μειώνοντας σταδιακά και περνώντας μπροστά με τρίποντο του Οριόλα για το 78-77 πριν οι δυο αντίπαλοι μπουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία, με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και να παίρνουν μια ανέλπιστη, όπως αποδείχθηκε, νίκη με 83-80.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν μακράν ο κορυφαίος με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Κάιλ Κουριτς 13 πόντους για την Μπαρτσελόνα, ενώ από την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρόε είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μαόντο Λο 14 πόντους, ο Βλαντιμίρ Λούτσιτς 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ζαν Σίσκο πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80