Νίκη αποδείξεων και πλεονεκτήματος για την Μακάμπι

Written by  Μαρ 04, 2020

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς το πλεονέκτημα έδρας, αφού με δύο βολές του εκπληκτικού για ένα ακόμα βράδυ, Σκότι Γουίλμπεκιν, πήρε μια ακόμα τεράστια νίκη, αυτή τη φορά επί της πρωτοπόρου Αναντολού Εφές με 77-75, ανέβηκε στο 19-8 και έμεινε μόνη στην 4η θέση, στέλνοντας μηνύματα πως όσα και να είναι τα προβλήματά της, παραμένει μια σπουδαία ομάδα με βαριά φανέλα.

Η Μακάμπι μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε με 9-2 στο 3’, ενώ με εκπληκτική άμυνα που «έπνιξε» την Εφές στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε γρήγορα στο εντυπωσιακό 19-4 και έκλεισε την περίοδο με διψήφια διαφορά για το 21-11.

Η Εφές αντέδρασε πολύ γρήγορα και με σερί 7-0 μείωσε σε 21-18 και έδειξε την τεράστια ποιότητά της, ενώ κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που την βρήκε μπροστά στο σκορ με 36-42, έχοντας κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 15-31 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η τουρκική ομάδα, μάλιστα, έφτασε και σε διψήφια διαφορά με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (36-46), με την Μακάμπι, αυτή τη φορά να απαντά και με τον Γουίλμπεκιν να σκοράρει συνεχώς, όχι μόνο μείωσε, αλλά πέρασε μπροστά με 51-50 και οι δυο ομάδες έμειναν κοντά ως το τέλος της περιόδου που έληξε με προβάδισμα των φιλοξενούμενων 57-59.

Η Εφές πήρε σημαντικό προβάδισμα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 61-69, όμως, η Μακάμπι έβγαλε και πάλι την ποιότητά της, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 75-71, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τρίποντο και φάουλ του Μίσιτς για την ισοφάριση σε 75-75 και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-75 που διατηρεί την Μακάμπι στην 4η θέση και σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Εφές, που παραμένει πρώτη με 23-4 πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του για ένα ακόμα παιχνίδι, σημειώνοντας 21 πόντους με 4 ασίστ, ο Οθέλο Χάντερ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γιοβέλ Ζουσμάν σημείωσε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Εφές, ο Βασίλιε Μίσιτς και ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχαν από 14 πόντους, ο Ροντρίκ Μπομπουά σημείωσε 13 πόντους, ο Σέιν Λάρκιν είχε 10 πόντους με 5 ασίστ και ο Τίμπορ Πλάις είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ,

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75