Δύσκολη «απόδραση» της Μπαρτσελόνα από το Βερολίνο

Written by  Μαρ 04, 2020

Η Μπαρτσελόνα πέρασε πολύ δύσκολα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 84-80 και ισοβαθμεί με την Ρεάλ Μαδρίτης στο 21-6, με την «μάχη» για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην βαθμολογία να κορυφώνεται.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με 6-12 και επέβαλε τον ρυθμό της, φτάνοντας ακόμα και στο +9 (16-25), κλείνοντας ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18-27.

Η Άλμπα έβγαλε άμεσα αντίδραση, ξεκινώντας με σερί 7-0 για το 25-27, ενώ, με εξαιρετική άμυνα που περιόρισε τα ατού της Μπαρτσελόνα, προηγήθηκε με 39-36 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σημαντικό προβάδισμα 46-38.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (55-55) και να είναι εκείνη που οδήγησε το σκοράρισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που με τρίποντο του Ντιλέινι στην εκπνοή έληξε με τους «μπλαουγκράνα» να προηγούνται με 62-66.

Με εξαιρετική άμυνα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Άλμπα προηγήθηκε με 71-68 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε, με την Μπαρτσελόνα να είναι ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και να φεύγει νικήτρια με το τελικό 80-84.

Ο Άλεξ Αμπρίνες είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μάλκολμ Ντιλέινι τελείωσε με 16 πόντους, ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κόρι Χίγκινς είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-38, 62-66, 80-84

Φωτό: euroleague.net