«Ζωντανή» για οκτάδα η Ζαλγκίρις

Written by  Φεβ 21, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέρασε εύκολα από την Βιτόρια, επικρατώντας της Μπασκόνια με 74-60 και διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για την οκτάδα, ανεβαίνοντας στο 10-15, μία μόλις νίκη μακριά από τον όμιλο των ομάδων που ισοβαθμούν αυτή τη στιγμή στην 8η θέση.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε 11-7 στα πρώτα λεπτά, ενώ με καλή άμυνα προηγήθηκε με 17-9 στο 9’, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τέλος της πρώτης περιόδου δε 17-13.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21 στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Μπασκόνια να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 29-23 και το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-30.

Με καλύτερο ξεκίνημα και πάλι, η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 39-40 και κατάφερε να διατηρεί οριακό προβάδισμα, φτάνοντας στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου για πρώτη φορά στο +6 (45-51).

Με σερί 5-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Ζαλγκίρις έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (45-56) και απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και της αναμέτρησης, με την Μπασκόνια να είναι υπερβολικά κακή για να μπορέσει να επιστρέψει και την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίρνει άνετα τη νίκη με 60-74.

Ο Εντγκάρας Ουλανόβας σημείωσε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε 12 πόντους με 3 ασίστ και ο Ζακ Λεντέι τελείωσε με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ για την Ζαλγκίρις, ενώ για την Μπασκόνια, που έμεινε στο 9-16, ο Σεμάζ Κριστόν είχε 17 πόντους και ο Τόρνικε Σενγκέλια 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74