Πέρασε από την Αγ. Πετρούπολη η Άλμπα

Written by  Φεβ 20, 2020

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε νίκη – γοήτρου στην έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 81-83 και ανέβηκε στο 9-16, αφήνοντας την ρωσική ομάδα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 7-18.

Στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της, η Ζενίτ προηγήθηκε με 12-6 στο 4’ και μπήκε στη θέση του οδηγού, ενώ με τον Όστιν Χόλινς να ξεκινάει ζεστός, έφτασε εύκολα το +9 (21-12) και βρέθηκε με διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκάλεπτου (25-15).

Η Άλμπα μπήκε… αγριεμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδειξε τις προθέσεις της, μειώνοντας σε 27-25, με τους γηπεδούχους να αντέχουν στην πίεση και να φτάνουν στο τέλος του ημιχρόνου με προβάδισμα 42-38.

Με σερί 5-0 η Ζενίτ προηγήθηκε και πάλι με 9 πόντους (47-38), ενώ έφτασε και το +13 (58-45), δείχνοντας πως έχει πάρει το μομέντουμ του παιχνιδιού, όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης, μειώνοντας σε 60-56 και κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-38.

Στην τελευταία περίοδο, η γερμανική ομάδα έπαιξε τρομερή άμυνα και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 68-70, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι ως το τέλος και την Άλμπα να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη, παίρνοντας τη νίκη με 81-83.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον ήταν εντυπωσιακός με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Ρόκας Γκεντράιτις να σημειώνει 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και τον Λούκε Σίκμα να έχει 10 πόντους με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από την Ζενίτ, ο Γουίλ Τόμας είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Όστιν Χόλλινς 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Γκουστάβο Αγιόν 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-38, 81-83