Ακλόνητη στην οκτάδα η Βαλένθια

Written by  Φεβ 07, 2020

Η Βαλένθια πήρε μεγάλη νίκη στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν με 66-59 και παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 12-12, με την γερμανική ομάδα να μένει στην τελευταία θέση με 7-17.

Με τον Μονρόε να κερδίζει τις πρώτες μάχες κάτω από τα καλάθια και τις δυο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό, η Μπάγερν προηγήθηκε με 9-4 στο 5’, όμως, η Βαλένθια απάντησε με σερί 10-0 για να προηγηθεί με 9-14 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13-15.

Η Μπάγερν βγήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την άμυνά της να της δίνει ώθηση, έχτισε μια διαφορά (28-19), που την οδήγησε στο προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 30-24.

Με σερί 8-0 η Βαλένθια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 30-32, με την Μπάγερν να κρατά ένα μικρό προβάδισμα (41-36), με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου στο εύθραυστο 46-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βαλένθια ήταν αυτή που επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της, άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά, που έφτασε μέχρι το +9 (53-62) και έφτασε στην σημαντική νίκη με 59-66, που την διατήρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο Μάικ Τόμπι με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Άαρον Ντούρνεκαμπ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 10 πόντους ξεχώρισαν από την Βαλένθια, ενώ από την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρόε σταμάτησε στους 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Νιχάντ Νέντοβιτς είχε 12 πόντους και ο Πολ Ζίπσερ 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66