«Πράσινο» έγκλημα και… Σέρβικη τιμωρία

Written by  Φεβ 05, 2020

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε τραγικό τελευταίο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι, όπου έχασε διαφορά 10 πόντων από το 34’ και γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73, που τον αφήνει στο 13-10 και, όχι μόνο έχασε κι άλλο έδαφος για την 5η θέση, αλλά πλέον θα πρέπει να κοιτάει και πίσω του, αφού η απόσταση από τις ομάδες που ακολουθούν, μειώνεται αισθητά.

Οι «πράσινοι» ήταν τρομερά άστοχοι από τα 6,75 μ. (4/22 τρίποντα, με τον Καλάθη να έχει 0/7), δεν εκμεταλλεύτηκαν τα δέκα περισσότερα ριμπάουντ που συνέλλεξαν (38 έναντι 28), υπέπεσαν σε 18 συνολικά λάθη, ενώ, αν και έπαιξαν πολύ καλή άμυνα για τρία δεκάλεπτα, στην τελευταία περίοδο δέχθηκαν ένα επιμέρους 32-16, που έφερε την ολική κατάρρευση στο τέλος και την οδυνηρή, όπως αποδείχθηκε, ήττα.

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με τον Νίκο Παππά, ο οποίος συμπεριλήφθηκε μετά από σχεδόν δύο μήνες στην αποστολή, στην αρχική πεντάδα και είδε τους παίκτες του να ξεκινούν καλά, να προηγούνται με 2-8 στο 2’, ενώ με υπομονή και καλή κυκλοφορία, έφτασαν ακόμα και το +10 (5-15), δείχνοντας αποφασισμένοι να κάνουν την δουλειά που πρέπει.

Οι «πράσινοι», μάλιστα, προηγήθηκαν με 9-21 στο δεκάλεπτο, έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία που άφηνε υποσχέσεις για την συνέχεια.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κερδίζει αρκετές μάχες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-25, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού η ελληνική ομάδα ήταν τρομερά άστοχη και, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει μπροστά, είδε την διαφορά να μειώνεται και η εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία 2’ του ημιχρόνου, διάστημα, στο οποίο δέχθηκε σερί 10-0, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα 35-32.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 25’, όταν και πάλι ο Παναθηναϊκός έβγαλε μπροστά την άμυνά του και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 41-53 και έκλεισε το δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα για το 46-57.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να φύγει νικητής από το Βελιγράδι, τα πάντα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκτελούν κατά… ριπάς και την «πράσινη» άμυνα να παραπαίει.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 34’ με 55-65 και από το σημείο εκείνο και έπειτα άρχισε η… κατρακύλα. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 13-0 μέσα σε 3’ και πέρασε μπροστά με 68-65, μεταφέροντας το άγχος στην ελληνική ομάδα και τα τελευταία λεπτά κύλησαν μέσα στην αγωνία.

Ο Νικ Καλάθης έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 71-73 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο φοβερός Κέβιν Πάντερ με τρίποντο στα 52’’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με 74-73.

Η τεχνική ποινή στον πάγκο του «τριφυλλιού» έφερε το 75-73 για τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν και τις τραγικές επιλογές των παικτών της ελληνικής ομάδας, ενώ ήταν ψύχραιμοι και στις βολές, με τον Μπαρόν με 1/2 και τον Πάντερ με 2/2 να σφραγίζουν την νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73, με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να ανεβαίνει στο 10-13.

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών με 24 πόντους, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε 12 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό, ο Ντίνος Μήτογλου είχε 10 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Ντεσόν Τόμας είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Γιώργος Παπαγιάννης σημείωσε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Τζίμερ Φριντέτ είχε 11 πόντους και ο Νίκος Παππάς στην επιστροφή του είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73