Με ξέσπασμα στο τέλος η Βιλερμπάν την Μπάγερν

Written by  Φεβ 05, 2020

Δύσκολα επικράτησε η Βιλερμπάν της ουραγού Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 75-65 χάρη σε ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ανέβηκε στο 9-14, αφήνοντας την γερμανική ομάδα μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό της έδρας και προηγήθηκε με 12-8 στο ξεκίνημα, με την Μπάγερν να αντιδρά και να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 16-18.

Η γερμανική ομάδα είχε πάρει φόρα και προηγήθηκε με 22-29 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Βιλερμπάν να αντιδράσει, μειώνοντας σε 30-31 και το ημίχρονο βρήκε την Μπάγερν να έχει οριακό προβάδισμα με 34-35.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν και πήραν μικρή διαφορά με 46-40, με την Μπάγερν να καταφέρνει εκ νέου να ισοφαρίσει σε 51-51, πριν ο Λομάζ με τρίποντο στην εκπνοή του δεκάλεπτου κάνει το 54-51.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Βιλερμπάν έφτασε γρήγορα το +13 (66-53) και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, αφού η γερμανική ομάδα δεν είχε δυνάμεις για την ανατροπή και το τελικό 75-65 ήρθε σχεδόν φυσιολογικά.

Ο Τζόρνταν Τέιλορ τελείωσε με 15 πόντους και 8 ασίστ, ο Έντριαν Πέιν ακολούθησε σε επίδοση με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τόνιε Τζεκίρι είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Ντέιβιντ Λάιτι σημείωσε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Μπάγερν, ο Βλαντιμίρ Λούσιτς είχε 14 πόντους και ο Ματίας Λεσόρτ είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 54-51, 75-65