Ούτε στην Μόσχα δεν σταμάτησε η Εφές

Written by  Φεβ 04, 2020

Η Αναντολού Εφές δεν σταμάτησε ούτε στην Μόσχα, όπου επικράτησε και της Πρωταθλήτριας Ευρώπης ΤΣΣΚΑ με 82-80 και με κάθε νίκη που περνά «κλειδώνει» όλο και περισσότερο την πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφού αποσπάστηκε στο 20-3, με την ρωσική ομάδα να μένει στο 16-7 και να χάνει έδαφος στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Η Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε νωρίς με 2-7, παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο στο παιχνίδι, φτάνοντας ακόμα και το +9 (13-22) πριν κλείσει ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16-25.

Η τουρκική ομάδα βρέθηκε και στο +11 (19-30) με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, με την ΤΣΣΚΑ να αρχίζει να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, να μειώνει σταδιακά και να καταφέρνει να πλησιάζει στο τέλος του ημιχρόνου σε 37-41.

Με τον Λάρκιν να την οδηγεί, η Εφές διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, φτάνοντας στο +8 (41-49), με τους γηπεδούχους παρ’ όλα αυτά, να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση και το 57-57, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Μίσιτς να έχει δώσει και πάλι οριακό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 57-58.

Ο Τζόελ Μπολομπόι έδωσε προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, που κύλησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα, μέχρι να μπουν στο τελευταίο λεπτό.

Με καλάθι του Λάρκιν, η Εφές προηγήθηκε με 78-81, οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες να σκοράρουν, με τον Χάκετ να σημειώνει 2/2 βολές για το 80-81 και τον Λάρκιν ξανά με 1/2 να διαμορφώνει το τελικό 80-82 που χάρισε μια ακόμα νίκη στην τουρκική ομάδα.

Ο Σέιν Λάρκιν με 22 πόντους και 4 ασίστ ήταν και πάλι ο ηγέτης της Εφές, με τον Βασίλιε Μίσιτς να έχει 19 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον Ροντρίκ Μπομπουά να έχει 13 πόντους και τον Τίμπορ Πλάις να προσθέτει 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Από την ΤΣΣΚΑ, ο Μάικ Τζέημς είχε 20 πόντους με 3 ασίστ, ο Γιοχάνες Φόιχτμαν 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντάνιελ Χάκετ 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-41, 57-58, 80-82