Άνετα η Μπαρτσελόνα την Ζενίτ

Written by  Ιαν 31, 2020

Η Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε αντίσταση απέναντι στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και πήρε εύκολα την νίκη με 90-72, που την διατηρεί στην τριάδα των ομάδων που θα παλέψουν για τις θέσεις 2-4 με απολογισμό 16-6.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε από την αρχή δυνατά, προηγήθηκε με 12-4 μόλις στο 5’ και έδειξε τις προθέσεις της, όμως, η Ζενίτ αντέδρασε, μείωσε σταδιακά και με τρίποντο του Αλμπισί ισοφάρισε στο τέλος του δεκάλεπτου σε 21-21.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έπιασαν από τον… λαιμό τους φιλοξενούμενους και με φοβερό ρυθμό και κυριαρχία στο παρκέ, έκαναν ένα επιμέρους 32-14 ου έφερε το ευρύ 53-35 του ημιχρόνου, έχοντας βάλει ισχυρές βάσεις για την νίκη.

Πιο ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει τη διαφορά στο +23 (65-42), με την Ζενίτ να απαντά με σερί 9-0 για να μειώσει σε 65-51 και να μετριάσει κάπως την απόσταση που την χώριζε από την αντίπαλό της, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «μπλαουγκράνα» να προηγούνται και πάλι με διαφορά 20 πόντων για το 74-54.

Στην τελευταία περίοδο και με τα πάντα να έχουν κριθεί, η Μπαρτσελόνα απλώς διατήρησε χωρίς κόπο την διαφορά της και έφτασε στην άνετη νίκη με το τελικό 90-72.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε 21 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Κάιλ Κούριτς να έχει επίσης 21 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς πρόσθεσε 15 πόντους.

Από την Ζενίτ που έμεινε στο 7-15 και την τελευταία θέση, ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε double-double με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Άντριου Αλμπισί είχε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 53-35, 74-54, 90-72