Larkin... Mania και στην Μαδρίτη

Written by  Ιαν 25, 2020

Με τον Σέιν Λάρκιν να είναι ασταμάτητος για ένα ακόμα παιχνίδι, η Αναντολού Εφές είναι αδιαμφισβήτητα η κορυφαία ομάδα μέχρι στιγμής στην φετινή Turkish Airlines Euroleague, αφού πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης με 80-75 και με το 18-3 που βρίσκεται, αύξησε πλέον στις τρεις νίκες τη διαφορά της από την τριάδα των Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ που ακολουθούν στο 15-6 και θα κονταροχτυπηθούν για την τελική κατάταξη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αντάξιο της εικόνας των δυο ομάδων μέχρι στιγμής στην διοργάνωση και της υψηλής ποιότητας που διαθέτουν, κρατώντας το ενδιαφέρον στα ύψη έχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μπορεί η Ρεάλ να προηγήθηκε με 7-2 στο 3’ και με 14-5 στο 5’, όμως, η Εφές αντέδρασε άμεσα και με τον Λάρκιν να ξεκινά ζεστός, μείωσε σταδιακά και ισοφάρισε με τρίποντο του Σίνγκλετον στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου για το 20-20.

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι μικρό προβάδισμα με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (32-25), αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν, με την τουρκική ομάδα αυτή τη φορά, όχι μόνο να καλύπτει τη διαφορά, αλλά και να περνά μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 40-43.

Η Εφές ήταν αυτή που διατηρούσε ισχνό προβάδισμα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά της ήταν το 48-53, μένοντας μπροστά σε όλη την περίοδο, που την βρήκε να προηγείται με 55-59.

Με ένα γρήγορο 5-0 σε ένα μόλις λεπτό, η Εφές έφτασε για πρώτη φορά το +9 (55-64) και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για τη νίκη, με την Ρεάλ, παρ’ όλα αυτά, να καλύπτει την απόσταση και να μειώνει σε 72-73 πριν το παιχνίδι μπει στο τελευταίο  δίλεπτο.

Στο διάστημα αυτό, η Εφές έκανε σερί 7-0 για το 72-80 και να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη, με τον Καμπάτσο να διαμορφώνει με τρίποντο το τελικό 75-80.

Ο ασύλληπτος φέτος Σέιν Λάρκιν αυτή τη φορά σταμάτησε στους 32 πόντους με 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Τίμπορ Πλάις να έχει 13 πόντους με 5 ριμπάουντ για την Εφές που προελαύνει ασταμάτητη από το ξεκίνημα της χρονιάς.

Για την Ρεάλ, ο Τρέι Τόμπκινς είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Σέρχιο Γιουλ είχε 13 πόντους με 5 ασίστ, ο Φακούντο Καμπάτσο σημείωσε 10 πόντους με 3 ασίστ, ενώ ο Έντι Ταβάρες σημείωσε 6 πόντους, αλλά μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80