«Πάρτι» της Ζαλγκίρις με την Άλμπα

Written by  Ιαν 24, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου στο ντέρμπι των εκ των ουραγών της βαθμολογίας με 104-80 και την έπιασε στον όμιλο των ομάδων που βρίσκονται στο 7-14.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε καταπληκτικό βράδυ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην γερμανική ομάδα, αποζημιώνοντας τους φιλάθλους τους που στηρίζουν κάθε προσπάθεια της ομάδας τους.

Η… καλή μέρα φάνηκε από το ξεκίνημα, όταν η Ζαλγκίρις με έμφαση στην άμυνα κράτησε πολύ χαμηλά τους φιλοξενούμενους, προηγήθηκε νωρίς με 14-5 και με σερί 9-0 έφτασε στο 23-9 του πρώτου δεκάλεπτου.

Με εξαιρετική άμυνα και στην δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις εκτόξευσε γρήγορα την διαφορά στο +21 (33-12), ενώ έφτασε ακόμα και τους 29 πόντους (54-25), με το κυριαρχικό για τους γηπεδούχους πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 54-27.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, καθώς με σερί 9-0 έφτασε στο +36 (63-37) και με την Άλμπα να πελαγοδρομεί και να προσπαθεί να συνέλθει, το μόνο που απέμενε ήταν η τελική έκβαση της διαφοράς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 84-52, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 37 πόντους (94-57) και, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, επιτρέποντας στην Άλμπα να μειώσει στο τελικό 104-80.

Ο Κέισι Ρίβερς ήταν πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις με 17 πόντους με 5/7 τρίποντα, ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Νάιτζελ Χέις και ο Τζοκ Λαντέιλ είχαν από 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις πρόσθεσε 11 ποντους και ο Παούλιους Γιανκούνας 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Άλμπα Βερολίνου, ο Λάντρι Νοκό είχε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Πέιτον Σίβα με τον Ρόκας Γκεντράιτις είχαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 54-27, 84-52, 104-80