Η Μπάγερν έριξε την Μακάμπι από την τετράδα

Written by  Ιαν 23, 2020

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες της Μακάμπι Τελ Αβίβ, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 80-68 και ανέβηκε στο 7-14, κρατώντας την «ομάδα του λαού» στο 14-7 και μακριά προς το παρόν από την πρώτη τετράδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ενέργεια, πάθος και αντοχές, σε αντίθεση με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που προσπάθησε, αλλά στο τέλος δεν άντεξε να κάνει την ανατροπή, υποχωρώντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μετά τα πρώτα, αναγνωριστικά λεπτά, η Μπάγερν άρχισε να επιβάλει το ρυθμό της και να εκμεταλλεύεται τις απουσίες των φιλοξενούμενων, παίρνοντας αρχικά προβάδισμα με 16-7 και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά για το 23-12.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, διατηρώντας την διαφορά τους στα όρια του διψήφιου, όμως, η Μακάμπι απάντησε με τρία σερί τρίποντα με Έισι και Μπράιαντ για να ισοφαρίσει σε 29-29 και το ημίχρονο να βρίσκει την Μπάγερν να προηγείται με μόλις δυο πόντους για το 35-33.

Η Μακάμπι πέρασε μπροστά έπειτα από τα πρώτα λεπτά με 43-45, με την Μπάγερν να απαντά και να προηγείται εκ νέου με 52-47, καταφέρνοντας να μείνει μπροστά μέχρι και το τέλος της περιόδου με 57-53.

Με γρήγορο σερί 5-0 η Μπάγερν έφτασε το +9 (62-53) και μπηκε και πάλι σε θέση ισχύος, όμως, η Μακάμπι μείωσε και πάλι στο καλάθι (68-66), δείχνοντας ικανή να κάνει την ανατροπή.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα, είχαν περισσότερη ενέργεια στα τελευταία λεπτά και έφτασαν τελικά στη νίκη με 80-68.

Ο Νιχάντ Νέντοβιτς είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Πολ Ζίπσερ έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γκεγκ Μονρόε είχε 9 πόντους με 10 ριμπάουντ για την Μπάγερν.

Από την Μακάμπι, ο Ελάιζα Μπράιαντ σημείωσε 14 πόντους, ο Άαρον Τζάκσον είχε 11 πόντους με 6 ασίστ και ο Οθέλο Χάντερ 10 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68