Ζορίστηκε, αλλά «καθάρισε» στο τέλος ηΤΣΣΚΑ

Written by  Ιαν 23, 2020

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύθηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην μαχητική Βαλένθια, αλλά στην τελευταία περίοδο πήρε διαφορά και έφτασε τελικά στη νίκη με 81-70 και ανέβηκε στο 15-6 ευελπιστώντας σε στραβοπάτημα της Ρεάλ για να πλησιάσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Γιοχάνες Φόιχτμαν ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, βάζοντας την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με 6-0, με την Βαλένθια, ωστόσο, να μην πανικοβάλλεται, να μένει κοντά στο παιχνίδι, να παίρνει προβάδισμα με 13-15 και το δεκάλεπτο να κλείνει με την ρωσική ομάδα να έχει καταφέρει με δυσκολία να προηγηθεί με 20-17.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να εναλλάσσονται στο σκορ, με την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει να διατηρήσει το προβάδισμά της και στο ημίχρονο με το τρίποντο του Τζέημς που την έβαλε μπροστά με 42-39.

Η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την άμυνα της στο πρώτο μισό του τρίτου δεκάλεπτου και πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 54-47, έφτασε ακόμα και το +9 (58-49), με την Βαλένθια και πάλι να προσπαθεί να μείνει κοντά και να το καταφέρνει μειώνοντας στο τέλος της περιόδου σε 60-56.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και με γρήγορο σερί 11-2 έστειλαν τη διαφορά στο +13 (71-58) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 81-70.

Ο Γιοχάνες Φόιχτμαν τελείωσε με double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μάικ Τζέημς είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Χάουαντ Σαντ-Ρος σημείωσε 11 πόντους και ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Βαλένθια που έμεινε στο 10-11, ο Σαμ Βαν Ρόσσομ τελείωσε με 16 πόντους και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 60-56, 81-70