Η άμυνα κρατά στην τετράδα την Μακάμπι

Written by  Ιαν 16, 2020

Σταθερά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας παραμένει η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε δύσκολα, αλλά με όπλο την άμυνά της, της Αρμάνι Μιλάνο με 69-63 και ανέβηκε στο 14-6, με την ιταλική ομάδα να μένει στο 10-10 και να παραμένει επισφαλής για την οκτάδα.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-8, μπαίνοντας από νωρίς στον έλεγχο της αναμέτρησης, μένοντας μπροστά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που τους βρήκε στο 15-21.

Η Αρμάνι, μάλιστα, έφτασε και το +9 (16-25), πριν η Μακάμπι αρχίσει να παίρνει τα πάνω της, απαντώντας αρχικά με σερί 7-0 για το 23-25 και καταφέρνοντας να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου στον πόντο για το 31-32.

Η Μακάμπι μπήκε με πιο καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετική άμυνα, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και μαζί μια διαφορά 9 πόντων (45-36), φτάνοντας με προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που την βρήκε μπροστά με 52-48.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, η Μακάμπι πήγε και πάλι στο +9 (60-51) και έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη, την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 69-63.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Οθέλο Χάντερ έκανε double-double με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πρόσθεσε 13 πόντους.

Από την Αρμάνι, ο Κίφερ Σάικς σημείωσε 11 πόντους και ο Νεμάνια Νέντοβιτς 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63