Η Ζαλγκίρις έβαλε… βόμβα στο Βελιγράδι

Written by  Ιαν 15, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε τρομερό παιχνίδι στο Βελιγράδι, όπου επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 76-70, βάζοντας τέλος στο σερί των Σέρβων και κρατά ζωντανό το ενδιαφέρον για την 8η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβηκε στο 6-13, με τον Ερυθρό Αστέρα να μένει στο 9-10 και να χάνει την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά του από τους διώκτες του και να αισθανθεί ασφαλής στην πρώτη οκτάδα.

Με τον Αρτούρας Μιλάκνις να ξεκινά καυτός με 3/3 τρίποντα, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 4-11 στο 5’, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-2 για να περάσουν μπροστά με 14-13 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με καλάθι του Ρίβερς για το 20-22.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο σε όλη τη δεύτερη περίοδο, αλλάζοντας συχνά το προβάδισμα, χωρίς να μπορεί καμία να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας ως το ημίχρονο ισόπαλες με 38-38.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με σερί 7-0 στο δεύτερο ημίχρονο για να προηγηθεί με 45-38, αλλά η Ζαλγκίρις, όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε, αλλά απάντησε με δικό της σερί 11-0 για να περάσει εκείνη μπροστά με 45-49 και να προηγηθεί τελικά στο δεκάλεπτο με 53-57.

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Ζαλγκίρις με σερί 5-0 έφτασε για πρώτη φορά το +9 (53-62) και είχε την τύχη της στα χέρια της, την οποία δεν κλώτσησε παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 70-76.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους συνεχίζει τις μεγάλες του εμφανίσεις τελειώνοντας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ζακ Λεντέι είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Τζοκ Λαντέιλ τελείωσε με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, μόνο ο Λορέντζο Μπράουν τελείωσε με διψήφιο αριθμό πόντων, σημειώνοντας 14 με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76